Zawód groomera staje się coraz popularniejszy – wiele osób o nim marzy, jest wybierany zarówno przez młode osoby dopiero wchodzące na rynek pracy jak i przez osoby, które mają już doświadczenie w innych zawodach i wybierają przebranżowienie się.
W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak wybrać dobry kurs groomerski.
Wejście do świata branży zoologicznej
Jeżeli jesteś osobą, która nie była do tej pory związana z kynologią, nie miałaś/miałeś okazji poznać hodowców, wystawców i groomerów, to wybór dobrego szkolenia może być nieco utrudniony. W Polsce regulacje dotyczące prowadzenia kursów odnoszą się wyłącznie do spełnienia kilku warunków przez jednostkę szkolącą i są to: 1. prowadzenie działalności gospodarczej 2. okazanie dyplomu świadczącego o ukończeniu kursu przez jednostkę szkolącą i wpis do rejestru jednostek szkoleniowych. Są to wymogi bardzo ogólne, co powoduje, że na rynku dostępne są kursy różnej jakości – zarówno bardzo dobre jak i bardzo słabe.
Wybierając kurs warto więc zwrócić uwagę na kilka elementów:
- Oceny salonu groomerskiego – oceny klientów są ważnym elementem ogólnej oceny salonu – oczywiście podobnie jak w wielu innych branżach oceny nie powinny być jedynym źródłem wiedzy na temat firmy – w każdej branży znajdą się niezadowoleni klienci lub nawet złośliwa konkurencja, która będzie usiłowała zaszkodzić zostawiając niską ocenę – są to wady i zalety obecności w internecie. Jednak, jeżeli sprawdzany przez nas salon ma dużo negatywnych opinii, a jego ocena ogólna spadła w okolice liczby 3 warto się zastanowić nad przyczyną takiej średniej. Podobnie powinien nas zaalarmować brak ocen – lub zablokowana możliwość ich wystawiania – jest to jeszcze bardziej niepokojące niż niska średnia ocen.
2. Kontakt z salonem – w którym chcecie zrobić kurs :
wypytajcie jak będzie wyglądało szkolenie, jeżeli macie taką możliwość umówcie się na odwiedzenie salonu np. godzinną wizytę podczas której będziecie mogli zaobserwować zachowanie groomera wobec psów i ogólną atmosferę w salonie.
Jeżeli nie wiecie jakie pytania zadać przyszłemu instruktorowi oto kilka pomocnych podpowiedzi – rzeczy, które są bardzo ważne w nauce zawodu groomera.
Czy kurs obejmuje następujące elementy:
- Równowaga pomiędzy teorią i praktyką – instruktor powinien zapewnić Wam jako kursantom zarówno podstawowe przygotowanie teoretyczne dotyczące rodzajów sierści, omówić popularne fryzury zarówno komercyjne jak i wystawowe np. poinformować Was o tym, że rasy szorstkowłose można trymować a nie tylko golić – wiedza ta jest bardzo istotna przy późniejszym kontakcie z klientem.
- Praktyka oparta na współpracy kursanta i instruktora – pod okiem instruktora powinniście uczyć się prawidłowo trzymać maszynkę, pracować sprzętami oraz zachować przy tym zasady bezpieczeństwa zarówno wobec siebie jak i zwierzęcia. Po zdobyciu podstawowego obycia z narzędziami – będziecie mogli pracować już coraz bardziej samodzielnie aż do momentu w którym będziecie w stanie sami ostrzyc psa oraz go wystylizować.
- Zapewnienie różnorodności ras i dobrze prosperujący salon – poproście przyszłego instruktora o informację jakie psy odwiedzają salon, im lepiej prosperujący salon i groomerzy z większym doświadczeniem tym większa szansa na to, że w trakcie kursu będziecie mieli okazję popracować na wielu rasach psów i zdobędziecie wiedzę z zakresu tworzenia różnych fryzur. Ważna jest również różnorodność wykonywania zabiegów – dobre miejsce do nauki to takie w którym wykonuje się kąpiele, strzyżenie, trymowanie i rozczesywanie – słucha się klienta, doradza mu i dostosowuje fryzurę psa do jego potrzeb.
- Nauka w małych grupach lub indywidualna – w nauce groomingu jest podobnie jak z nauką języków – im mniejsze grupy tym więcej pytań masz okazję zadać jako kursant – zwracaj uwagę aby wybrany przez Ciebie kurs oferował szkolenia nie przekraczające 2 osób jednocześnie (może to być uzależnione od liczby pracowników salonu i tego czy ich umiejętności upoważniają ich do prowadzenia szkolenia) najlepsze salony to takie, w których Ty jesteś jedynym kursantem – lub rozpoczynasz kurs w momencie kiedy inny kursant jest na ostatnim etapie nauki – pozwala to zarówno obserwować postępy innej osoby jak i skupić się na indywidualnej pracy z instruktorem.
Te punkty są bardzo istotne w wyborze dobrego kursu groomerskiego – w naszym salonie zapewniamy wszystkie powyżej wymienione warunki – gwarantujemy indywidualne podejście i oferujemy zarówno podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Na kursie w salonie Doggie Style Studio nauczysz się: 1. Podstaw psiej psychologii
2. Zdobędziesz wiedzę o rasach oraz fryzurach komercyjnych i wystawowych
3. Nauczysz się jak prawidłowo przeprowadzić pełen zabieg pielęgnacyjny począwszy od przyjęcia psa od klienta poprzez prawidłową kąpiel – suszenie – rozczesywanie i ostateczną stylizację w zależności od ustaleń (strzyżenie, trymowanie).
4. Poznasz różne techniki strzyżenia (z włosem, pod włos) ostrzem, nasadkami dystansującymi oraz nauczysz się pracy nożyczkami.
5. Nauczysz się prawidłowego doboru kosmetyków do rodzaju sierści – obecnie pracujemy na najwyższej jakości, naturalnych kosmetykach firmy PSH
6. Dowiesz się jak rozmawiać z klientem i zadawać trafne pytania aby uniknąć nieporozumień w kwestiach fryzury
7. Będziesz pracować w miłej i wyluzowanej atmosferze – pamiętaj, że żadne pytanie nie jest głupie – im więcej ich zadasz tym pewniejszy/pewniejsza będziesz w zawodzie groomera.
Serdecznie zapraszamy do zapisów na nasze szkolenia!