Doggie Style – Strzyżenie psów Poznań

Smycz czy brak smyczy oto jest pytanie!

Kochani, rozpoczyna się sezon wycieczek i spacerów przy pięknej pogodzie i sprzyjającej aurze, dlatego dziś poruszymy temat smyczy dla psów i chodzenia na tak zwanej uwięzi, postaramy się też odpowiedzieć na pytanie czy smycz jest niezbędna oraz obronić naszą tezę, że pies na smyczy jest bezpieczniejszy.

Czy pies na smyczy jest nieszczęśliwy? 
Pies na smyczy, może być tak samo szczęśliwy jak pies biegający bez uwięzi. Jeżeli przyzwyczaimy zwierzę do chodzenia grzecznie na smyczy a spacery będą odpowiadały potrzebom pupili to uczynimy czworonoga tak samo szczęśliwym jak na wolności.
Smycz powinna po prostu budzić pozytywne skojarzenia, jeżeli pies boi się tego kawałka materiału łączącego go z opiekunem, to warto rozpocząć szkolenie mające na celu wzbudzenie zaufania. Trening możemy rozpocząć w domu zakładając smycz i po prostu pozwalając psu przyzwyczaić się do nowej sytuacji, w trakcie szkolenia nagradzamy psa pieszczotami i smakołykami lub spokojnym głosem i zaczynamy spacerować na smyczy najpierw w pomieszczeniu a następnie poza domem.
Zawsze pozwalamy obwąchać psu smycz i na początku dobieramy lekki materiał po to aby pies nie przestraszył się np. ciężaru skórzanej lub łańcuszkowej smyczy.
Jeżeli już Wasz pupil przyzwyczai się do spacerowania na smyczy, a większość psów uwielbia spacery i będzie sobie kojarzyć ten konkretny przedmiot z wędrówkami – nie będzie miał problemu z byciem na uwięzi.
Jak dobrać odpowiednią smycz 
Aby dobrać dla naszego psa odpowiednią smycz powinniśmy wiedzieć czego oczekujemy od naszego przyjaciela i czy smycz, którą dla niego wybieramy jest wygodna dla nas i bezpieczna dla zwierzęcia. 
 
1. Smycze treningowe – te smycze sprawdzają się w przypadku treningu na otwartej przestrzeni, kiedy np. chcemy nauczyć psa przychodzenia na zawołanie lub innych komend posłuszeństwa. Smycz treningowa to po prostu bardzo długa, często kilkunastometrowa taśma, która daje psu swobodę przy jednoczesnej kontroli i opiekuna i możliwości zatrzymania/ przyciągnięcia psa. 
 
2. Smycze typu flexi – smycze elastyczne są ostatnio bardzo popularne, dają zwierzęciu możliwość wybiegania się pod kontrolą właściciela lub odejście na znaczną odległość, ale nie dla każdego psa są dobre. Nie są polecane dla psów, które mocną ciągną lub potrafią zareagować nieprzewidywalnie, nie nadają się do treningu, dla psów agresywnych oraz bojaźliwych. 
 
Smycz typu flexi posiada blokadę, w każdej chwili możemy taką smycz zatrzymać ale często blokada jest hałaśliwa, dodatkowo smycz tego typu cały czas jest lekko napięta co może powodować u psa dyskomfort. 
 
Plagą jest niestety coraz częściej zauważalna bezmyślność właścicieli, którzy nie zważając na zagrożenie w mieście np. ruchliwe ulice i obecność innych psów, prowadzają psiaki na takich właśnie wyciągniętych smyczach z rozbrykanymi psiakami biegającymi chaotycznie i plączącymi się ze smyczami innych psów, nogami przechodniów i tak dalej… Osobiście uważamy, że smycz typy flexi nie nadaje się do miasta – jeżeli właściciel wykazuje zainteresowania co dzieje się na końcu smyczy stwarza zagrożenie zarówno dla swojego pupila jak i dla samego siebie oraz otoczenia. 
 
Smycz elastyczna nigdy nie powinna być trzymana w dłoni poza uchwytem, jeżeli pies zapięty na tej smyczy pociągnie możemy nabawić się bardzo poważnych ran i odparzeń na naszych dłoniach. 
1.Smycz z amortyzatorem.
3. Smycze z amortyzatorem smycze tego typu powstały w celu okiełznania bardzo silnych i zwariowanych psów, ich działanie polega na tym, że guma lub sprężyna znajdująca się w smyczy amortyzuje nagłe pociągnięcia psa. Dla jednych użytkowników jest to absolutnie cudowny wynalazek, według innych zupełnie się nie sprawdza, ocena tych smyczy powinna być zatem indywidualna. 
 
4. Smycz klasyczna (materiał lub skóra) – ten typ smyczy należy do naszych ulubionych. Smycz klasyczna niezależnie od materiału wykonania, pozwala na utrzymanie całkowitej kontroli nad psem nie stwarzając zagrożeń takich jak – poparzenie smyczą flexi, zerwanie sprężyny, brak panowania nad psem. Smycz klasyczna może być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia a biorąc pod uwagę dostępność materiałów i kolorów w świecie smyczy, każdy nawet najbardziej wybredny właściciel wybierze coś dla siebie 🙂 
 
W temacie smyczy nie poruszamy kwestii smyczy łańcuszkowych oraz smyczy wystawowych, które oczywiście również dostępne są na rynku. 
 
Pies na smyczy jest bezpieczny a otoczenie jest zabezpieczone przed psem: 
 
Jeżeli jesteśmy opiekunem psa, jesteśmy za niego odpowiedzialni. Cytując jedno z najsłynniejszych zdań odnoszących się do tego tematu ” Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” musimy mieć na uwadze, że pies jest całkowicie zależny od naszych decyzji. Jego życie, zdrowie i bezpieczeństwo zależy od nas, naszym zadaniem jest również wzięcie odpowiedzialności za działania naszych pupili. 
 
Smycz zapobiega nie tylko np. wbiegnięciu psa pod samochód, lub pogryzieniu się z innymi psami, ale także zapewnia nam kontrolę nad zachowaniem psa względem otoczenia. Jeżeli pies jest pod naszą kontrolą to znacznie mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zaatakuje dziecko, listonosza lub inne zwierzę. Nawet jeśli nasz pupil jest psim aniołem, to nigdy nie możemy być pewni zachowań i zamiarów innych zwierząt – mając psa na smyczy nie ryzykujemy chociażby tym, że nasz ufny pupil podbiegnie do większego i silniejszego psa, który może za innymi psami nie przepadać… 
 
Pamiętajcie, aby zawsze brać odpowiedzialność, za to co oswoiliście. 
 
Wędrując po lesie lub na łonie natury nie puszczajcie swoich psów ze smyczy, jeżeli mają tendencję do oddalania się lub polowania! W tych miejscach żyją inne zwierzęta, które boją się Waszych pupili. Uszanujcie ich spokój, życie i zdrowie i trzymajcie swoich czworonożnych przyjaciół blisko siebie, bądźcie odpowiedzialnymi przyjaciółmi 🙂 
W dużych miastach coraz popularniejsze jest wydzielanie terenu na wybiegi dla psów, jest to wspaniały pomysł i oby powstawało więcej takich inicjatyw, tam psiaki mogą się swobodnie wybiegać będąc pod czujnym okiem swoich opiekunów.
Exit mobile version