Doggie Style – Strzyżenie psów Poznań

Ubieranie psów na zimę – co warto wiedzieć?

Wielkimi krokami nadchodzi zima, co prawda nie jest ona już od kilku lat w naszym kraju tak sroga i zła jak w słynnej piosence z dzieciństwa, jednak w okresie jesienno- zimowym odczuwamy dyskomfort, ubieramy się cieplej i kiedy wychodzimy na spacer ubieramy również nasze czworonogi. Dziś postaramy się opowiedzieć Wam o tym czy i kiedy powinno się ubierać psa oraz jaką fryzurę wybrać na zimę, zapraszamy do lektury 🙂

Zimny chów, czy ciepły chów?

To czy należy ubierać nasze psiaki zależy od kilku czynników:

  1. Czas spędzany na spacerze – Jeżeli nasze zimowe spacery są krótkie, a nasz pies nie nosi bardzo krótkiej fryzury, to nie zawsze istnieje potrzeba ubierania zwierzęcia. Psy najbardziej nie tolerują wilgoci, a więc deszcz i wiatr lub mokry śnieg wsiąkający w futerko będzie dla nich niemiłym doświadczeniem, jeżeli jednak na zewnątrz panuje ujemna temperatura bez wiatru a Wasz pupil nie jest bezwłosy zapewne będzie szczęśliwszy jeżeli na te kilka minut spędzonych na dworze – darujecie mu założenie ubranka.
  2. Wiek i stan zdrowia – Młode osobniki są oczywiście bardziej odporne niż psi seniorzy, ubranka są wskazane dla zwierząt mających kłopoty z nerkami, obolałe stawy lub po prostu obniżoną odporność.
  3. Rodzaj i długość sierści – Przedstawiciele wielu ras psów obecnie piastujących stanowiska kanapowe w naszych domach, są odporni na niższe temperatury. Do tych ras należą między innymi: Shih-Tzu, Lhasa Apso, West Highland Terrier. W przypadku tych ras warto zostawić na zimę dłuższą sierść i nie zaistnieje wówczas potrzeba zakładania ubranka, jeżeli nasz pies jest w dobrym stanie zdrowia. W tym miejscu warto przybliżyć pochodzenie wymienionych przez nas ras – Shih-Tzu i Lhasa Apso swych przodków mają w dalekim Tybecie – gdzie panują niskie temperatury i bardzo surowe warunki atmosferyczne a średnia roczna temperatura wynosi ok. 9 stopni Celsjusza. Westy natomiast pochodzą ze Szkocji, a dokładnie z północnego, górzystego regionu tego kraju Highlands – który oprócz przepięknych widoków serwuje również nieprzychylne warunki takie jak silne wiatry i zacinające deszcze.

Fryzura na zimę a ubranko

To jedna z najistotniejszych kwestii w poruszanym przez nas temacie. To czy powinniśmy zakładać naszemu psu ubranko zależy od wspomnianej już wcześniej długości lub gęstości sierści. W przypadku bardzo krótkich „letnich” i „sportowych” fryzurek, kurtka dla psa jest jak najbardziej wskazana. Nasze psy spędzające zimą większość czasu w domach z działającym ogrzewaniem nie będą marznąć pomiędzy spacerami, ale warto je ubierać na spacery. Marzną w szczególności psiaki dysponujące pojedynczą okrywą włosową takie jak : Yorki lub Maltańczyki. Ubranka są wskazane również dla ras bardziej odpornych na niskie temperatury ale noszących wygodne krótkie fryzurki (gdzie długość włosa ma kilka milimetrów).

Pielęgnacja zimowych fryzur

Jeżeli postanowiliśmy, że nasz pies nie będzie nosił zimowej kurtki lub sweterka zadbajmy o jego naturalną szatę. Zimą zalecana jest kilkucentymetrowa długość włosa, należy jednak pamiętać, żeby nie zaprzestać pielęgnacji. Jeżeli nasz pies latem chodzi w kilkumilimetrowej fryzurce to jego pielęgnacja nie jest aż tak wymagająca, jeżeli jednak nasz pies jest przedstawicielem rasy długowłosej musimy pamiętać, że już kilkucentymetrowy włos, który nie będzie regularnie rozczesywany zacznie się kołtunić.

O tym jak dbać o długą sierść i jak zgubne są kołtuny pisaliśmy między innymi w temacie: https://doggiestyle.pl/jak-dbac-o-dluga-siersc/

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli czworonogów jest jednoczesne zapuszczanie długiej sierści na zimę i zakładanie ubranka przy jednoczesnym braku regularnej pielęgnacji szaty.

Sierść pod ubrankiem znacznie szybciej się kołtuni, elektryzuje i plącze – ważna jest więc regularna pielęgnacja oraz nawilżanie włosa również w trakcie zimy. Nasze ludzkie włosy pod czapkami i kapturami, osuszane dodatkowo ogrzewaniem również w okresie zimowym wymagają przecież pielęgnacji.

Warto odwiedzać groomera w celu wykąpania, rozczesania oraz nawilżenia włosa aby zachować jego sprężystość. Usługa samej kąpieli nie jest wysokim kosztem, a może zaoszczędzić Waszemu pupilowi niepotrzebnego stresu przy goleniu kołtunów lub próbach rozczesania filcu na wiosnę…

Podsumowanie:

  1. Potrzeba zakładania ubranek zależy od takich czynników jak: Rodzaj sierści, wiek i stan zdrowia oraz długość spaceru
  2. Niektóre rasy są z natury bardziej odporne na niskie temperatury, w przypadku łagodnych zim panujących obecnie w naszym kraju wystarczy zapuścić czworonogowi dłuższą sierść
  3. W przypadku długiej sierści należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, rozczesywaniu, nawilżeniu i regularnych wizytach u groomera w celu zachowania sprężystości włosa i zapobieganiu przykrym niespodziankom po zimie.
Exit mobile version