Mam psaPielęgnacjaZdrowie

Czyszczenie uszu co i jak?

Dzisiaj opowiemy o czyszczeniu psich i kocich uszu, omówimy krótko choroby uszu i powiemy Wam jak prawidłowo o nie dbać 🙂 

Budowa ucha 
Zarówno psie jak i kocie a także ludzkie ucho składa się z małżowiny – która w zależności od kształtu i wielkości odpowiada za doskonałe odbieranie bodźców dźwiękowych. Następnie Kanał słuchowy zewnętrzny , który podzielony jest na odcinki – jego zadaniem jest oczywiście przekazywanie bodźców akustycznych do kanału wewnętrznego.
Każde ucho jest zbudowane indywidualnie nie tylko w zależności od rasy, ale również w przypadku każdego pojedynczego osobnika.  Przy czym jeżeli mielibyśmy porównać ucho psie i ludzkie, to w przypadku psiego kanał słuchowy jest zncznie dłuższy i zagięty u ujścia – co nie sprzyja wykorzystywaniu patyczków w czyszczeniu uszu.
Choroby uszu 
Najczęściej na choroby uszu podatne są rasy psów, których uszy są długie i oklapnięte takie jak: Spaniele, Bassety, Jamniki, Nowofunlandy itp – im ucho jest cięższe i bardziej zarośnięte – tym łatwiej jest o stan zapalny.
Najczęściej spotykanym schorzeniem są stany grzybicze, ponieważ to właśnie rozwojowi grzybicy sprzyjają warunki panujące w takich ciężkich uszach. Wilgoć, ciepło i zaduch to coś co „uwielbiają” grzyby rozwijające się w psich uszach.
Innymi często spotykanymi chorobami są: Zapalenie ucha, zapalenie o podłożu alergicznym, stan zapalny w wyniku ciał obcych, które mogły dostać się do ucha, oraz świerzbowiec.
Powyżej wymienione stany chorobowe dotyczą zarówno psów jak i kotów.
 
Jak czyścić uszy
 
Zarówno w przypadku kotów jak i psów nie należy przesadnie czyścić i wyjaławiać uszu jeżeli ucho wygląda na zdrowe, a zwierzę nie okazuje dyskomfortu wskazującego na schorzenia. (sygnały niepokojące to: otrzepywanie uszu, drapanie, ocieranie się)
Jeżeli z uszu nie unoszą się wyjątkowo intensywne zapachy, nie wypływa wydzielina lub nie są zaczerwienione – wystarczy raz na kilka miesięcy wlać zwierzęciu do ucha specjalny płyn, który rozpuści zalegającą woskowinę. Dostępne obecnie na rynku płyny na bazie ziół są przeznaczone zarówno dla psów jak i kotów – wielu producentów wprowadza również delikatne preparaty hipoalergiczne.
Nigdy nie czyścimy uszu zwierząt patyczkami! W ten sposób możemy bardzo poważnie i boleśnie uszkodzić kocie lub psie uszy
 
Do prawidłowego wyczyszczenia uszu potrzebne są: Miseczka z ciepłą wodą , wacik kosmetyczny lub gazik (materiały nie rozwarstwiające się), preparat do rozpuszczania woskowiny przeznaczony dla zwierząt lub sól fizjologiczna. 
 
Aby prawidłowo wyczyścić ucho należy delikatnie odwinąć na zewnątrz małżowinę i wlać płyn – wmasować do wnętrza ucha – pozwalając psu/kotu otrzepać ucho aby substancja mogła dostać się jak najgłębiej oraz wytrzeć ucho do sucha starając się zebrać wydzielinę z kanału zewnętrznego. 
 
Usuwanie sierści z wnętrza ucha
 
Ostatnio popularne jest wyrywanie włosa z wnętrza ucha podczas zabiegów groomerskich, wielu klientów życzy sobie aby taki zabieg został wykonany na przykład na maltańczyku. W salonie Doggie Style nie jesteśmy zwolennikami wyrywania włosa z uszu kierując się poradami weterynarzy, którzy w większości zgodnie uznają, że włos w uchu stanowi ochronę dla ucha
Aby zapobiec stanom grzybiczym rozwijającym się we wnętrzu ucha zalecamy natomiast wywijanie uszu psom, kiedy odpoczywają – aby do ucha od czasu do czasu dostało się powietrze, uszy można również profilaktycznie przetrzeć suchą chusteczką.
Sensowne usuwanie włosa z uszu dotyczy nielicznych ras, których uszy są faktycznie zbyt mocno i gęsto zarośnięte, do tych ras należą:
  • Lagotto Romagnolo
  • Portugalski pies dowodny
  • Barbet (francuski pies dowodny)
  • Briard