Mam psaPielęgnacjaZdrowie

Ranking najzdrowszych ras psów

Witajcie, mamy nadzieję, że u wszystkich zagościła już Wiosna. 


Dziś zajmiemy się tematem zdrowia, który w ostatnim czasie jest z wiadomych powodów bardzo aktualny, jednak opowiemy Wam dzisiaj o zdrowiu czworonogów, a dokładniej poruszymy pojęcie najzdrowszych ras psów, w kontraście do naszego poprzedniego wpisu, który dotyczył dość chorowitych przedstawicieli ras brachycefalicznych.

Jakimi kategoriami kierują się rankingi zdrowych ras? 

Większość ras psów może mieć skłonność do zapadania na typowe dla nich choroby – genetyczne lub nabyte. Wiele schorzeń wynika na przykład ze specyficznej budowy ciała, tak jak w przypadku ras brachycefalicznych, oraz z rozmiarów. 
Jest jednak dość wąska grupa ras pośród których przedstawiciele chorują znacznie rzadziej na poważne choroby niż przedstawiciele innych.

Kategorie, jakimi kierują się rankingi zdrowych ras to: 


1. Ogólna odporność organizmu 
2. Rzadka zapadalność na nowotwory 
3. Brak tendencji do otyłości 
4. Wysoka aktywność 
5. Brak lub niewielka ewolucja w wyglądzie w przeciągu wielu  lat ( oznacza to, że przedstawicieli zdrowych ras nie dotknęły eksperymenty hodowców, w takim stopniu jak innych ras – psy te wyglądają czasem nawet i od setek lat tak samo.)
6. Długowieczność ( oceniana w stosunku do przedstawicieli ras podobnych rozmiarów). 

Lista ras oraz charakterystyka 


1. Shiba Inu – to uroczo wyglądające, coraz bardziej popularne psy, należące do jednych z najstarszych ras. 
Shiby pochodzą z Japonii, wykorzystywane były do polowań. Psy te są bardzo wytrzymałe, energiczne, aktywne i inteligentne. Cechują się także silnym temperamentem, dlatego od  samych początków życia w nowej rodzinie wymagają pracy właściciela nad indywidualnym charakterem. 
Shiba Inu należy do jednych z bardziej odpornych psów, poważne choroby bardzo rzadko dotykają przedstawicieli tej  japońskiej rasy , jednak są podatne między innymi na: alergie, skłonność do kontuzji w obszarze stawu biodrowego i rzepki oraz problemy okulistyczne.  


Wymagania : Podstawowa pielęgnacja sierści , Praca nad temperamentem, Zapewnienie dużej ilości aktywności fizycznej i ciekawych zajęć .

Shiby bardzo szybko się nudzą, co może prowadzić do zachowań destrukcyjnych w domu. 

Shiba Inu – jedna z najstarszych ras na Świecie, wywodząca się z Japonii, gdzie wykorzystywana była do polowań oraz stróżowania.
Border Colie – tzw „Pies graniczny” wywodzi się z obszarów na granicy Anglii i Szkocji, należy do najinteligentniejszych ras jak również do najbardziej aktywnych i energicznych. To typ psa pracującego, doskonale sprawdza się w zaganianiu owiec lub sportach typu agility.

2. Border Colie – to jedne z najbardziej inteligentnych psów. Za wysoką inteligencją w parze idzie również dobre zdrowie i długowieczność. 


Border Coilie wywodzą się z obszarów granicznych Szkocji i Anglii, stąd też ich nazwa, którą moglibyśmy przetłumaczyć jako „graniczny colie, graniczny pies” „colie” natomiast było zwrotem określającym rzeczy pomocne przy pracach rolniczych – dziś słowo to zachowało się praktycznie tylko w nazwie rasy psa. 


Psy te są bardzo wytrzymałe – potrafią przemierzyć ogromne połacie terenu w trudnych warunkach atmosferycznych ( wiatry, deszcze) , charakteryzują się wysoką aktywnością fizyczną. Z natury są łagodne, przyjacielskie i szybko się uczą. 
Podobnie jak w przypadku Shiby – Border Colie dotykają czasem problemy okulistyczne – najczęściej zanik siatkówki, lub problemy ze stawami biodrowymi w starszym wieku. Ogólnie są to jednak psy bardzo zdrowe, odporne, długowieczne i aktywne do późnych lat. 


Wymagania: Podstawowa pielęgnacja sierści,  Zapewnienie dużej ilości ruchu i zabawy, Praca nad psem, która właścicielowi może przynieść wiele frajdy – ponieważ Border Colie bardzo chętnie i szybko uczą się nowych komend, podobnie jak Shiba Inu mogą się szybko nudzić – dlatego należy zapewnić tym psiakom ciekawe życie 🙂 

Basenji należy do grupy ras pierwotnych, wywodzi się z obszaru Afryki Środkowej (okolice Kongo). Przedstawiciele tej rasy nie szczekają, tylko wyją i wokalizują w trudny do podrobienia sposób 🙂

3. Basenji – To również jeden z przedstawicieli najstarszych ras, należący do typu ras pierwotnych, psy w grupie ras pierwotnych wyjściowo należą do najzdrowszych. 


Basenji to wyjątkowa rasa pod wieloma względami. Rasa najprawdopodobniej wywodzi się z Afryki Środkowej, używana była do zaganiania zwierząt, polowań oraz stróżowania. Psy tej rasy cechuje wysoka niezależność, inteligencja i czujność. Są wspaniałymi kompanami rodziny, bardzo przywiązującymi się do właściciela.


W kwestii zdrowia uchodzą za przedstawicieli bardzo zdrowych ras, jednak zdarzają im się choroby genetyczne nerek (prowadzące do przedwczesnej śmierci) oraz zaburzenia tarczycy. W związku z niewielką popularnością rasy, nie ma jednak zbyt wielu pseudohodowców – a hodowcy , którzy ukochali tą rasę dokładają wszelkich starań aby wyeliminować występowanie w miotach chorób genetycznych. 
Psy tej rasy nie szczekają, ale bardzo specyficznie  wokalizują. 


Wymagania: Zapewnienie dużej ilości ruchu, są to aktywne psy uwielbiające dalekie wędrówki 
Wyrozumiałość w stosunku do indywidualizmu jakim cechuje się ta rasa – to psy bardzo niezależne, trudne w tresurze i posiadające silny instynkt łowiecki. (Nie powinny mieszkać z małymi zwierzętami np. gryzoniami lub kotami).
Zabezpieczenie terenu na którym będzie przebywał Basenji – psy te z natury lubią uciekać i eksplorować okolice na własnych warunkach 🙂 

4. Owczarek belgijski Malinois – To wspaniałe psy, dla osób, które rozważają zakup większego czworonoga. Malinoisy wywodzą się z belgijskiego miasta o tej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o tego typu psie pochodzą z wczesnego średniowiecza, jednak trudno dziś określić dokładne ramy czasowe powstania rasy. 


Owczarek belgijski Malinois to typ psa pracującego o silnym temperamencie oraz przywiązaniu do jednego właściciela – którego uzna, za przewodnika. W kwestii zdrowia, poza skłonnością do schorzeń tarczycy i mogących wystąpić problemów ze stawami – jest to rasa uznawana za jedną z bardziej odpornych. Jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że przedstawiciele tej rasy mogą źle tolerować substancje zawarte w narkozie. Przed wszelkimi zabiegami warto jest więc zasięgnąć opinii hodowcy i weterynarza jakie rozwiązanie będzie najbardziej bezpieczne. 


Owczarki te są psami długowiecznymi – dożywają nawet do 15 lat co jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że należą do dużych psów. 


Wymagania: Socjalizacjia i tresura od wczesnych miesięcy – to psy o silnym temperamencie 
                     Zapewnienie dużej ilości aktywności fizycznej 
                     Sezonowa pielęgnacja – psy te bardzo mocno linieją z powodu dużej ilości podszerstka – warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu 

Owczarek Belgijski Malinois jest jednym z najbardziej długowiecznych wśród dużych psów. Ma silny temperament i wymaga dużego doświadczenia od swojego przyszłego właściciela. W rodzinie wybiera jednego przewodnika i jest mu oddany.

5. Husky Syberyjski – Pozostajemy w temacie dużych ras, kolejnym przedstawicielem najzdrowszych psów jest Husky Syberyjski. To piękny, puchaty dostojny pies o niezależnym charakterze pochodzący z północnych rejonów Syberii. Może być dobrym psem rodzinnym, ponieważ słynie z dość łagodnego charakteru i przyjacielskiego usposobienia zarówno wobec domowników jak i gości. 


Psy te należą do rasy pierwotnych, północnych. Są bardzo wytrzymałe na trudne warunki atmosferyczne, jednak niewątpliwie mowa tutaj o niskich temperaturach. Psy te ciężko znoszą upalne dni, najlepiej zapewnić im dobrą kryjówkę na lato np. chłodne miejsce odpoczynku w piwnicy itp. Oczywiście nie należy się pozbywać sierści na lato, ponieważ są to psy z podwójną okrywą włosową stanowiącą izolację – latem poleca się regularne wyczesywanie ale absolutnie zabrania się strzyżenia! O tym dlaczego pisaliśmy w tym artykule 


Husky to doskonały kompan pieszych i rowerowych wędrówek, jednak należy trzymać go na smyczy ponieważ psy tej rasy są wyjątkowo ciekawskie i uwielbiają eksplorację odległych terenów. Mogą mieć skłonność do ucieczek nawet z bardzo dobrze zabezpieczonych terenów…


Wymagania: Regularna pielęgnacja sierści, wyczesywania podszerstka po zimie 
                      Zapewnienie dużej ilości aktywności fizycznej 
                      Dbałość o dietę – Husky mają skłonność do nadwagi

Husky może mieć skłonność do dominacji, warto więc aby w procesie tresury wzięła udział cała rodzina.
                      Zabezpieczenie terenu – Husky to słynni psi uciekinierzy! 

Husky Syberyjski to pies o wspaniałym rodzinnym charakterze, wymaga jednak ogromnej ilości ruchu oraz zabezpieczenia terenu na którym mieszka, ponieważ jest urodzonym eksploratorem terenów i mistrzem ucieczek.

6. Islandzki Szpic Pasterski – ten niepozorny i mało popularny w Polsce pies, ma wiele zalet. Przedstawiciele tej rasy słyną z dobrego zdrowia, są praktycznie wolne od chorób genetycznych. Dodatkowo mają łagodne i przyjacielskie usposobienie. 
Psy te na Islandii wykorzystywane były do zaganiania owiec, pracowały na bezkresnych przestrzeniach a ich zadaniem było podejmowanie samodzielnych decyzji w związku z opieką nad stadami i ich bezpieczeństwem. Szpice islandzkie słyną więc z niezależnego charakteru. Szpice Islandzkie słyną z długowieczności, mogą dożywać od 15 do nawet 20 lat. 
Charakter tych psów potrafi wynagrodzić ich wymagania, rasa ta jest oceniania jako doskonały pies rodzinny, z wysoką tolerancją na inne psy i małe zwierzęta, choć niezależność jest również jego charakterystyczną cechą.

 Wymagania: Regularna pielęgnacja sierści – psy te intensywnie linieją ze względu na bardzo gęsty podszerstek. 
                      Zapewnienie dużej ilości ruchu 
                      Wyrozumiałość w stosunku do czujności tego psa – szpice mogą być szczekliwe i reagować na wiele dźwięków uznawanych za obce – zachowanie to jest wpisane w ich geny, mogą więc być uciążliwe w mieszkaniu. 

Islandzki Szpic Pasterski – to piękny, dumny pies należący do północnych psów w typie pierwotnym. Słynie z wytrzymałości i czujności, ale jego czujność i szczekliwość mogą być uciążliwe.
Greyhound jeden z największych chartów (poza wilczarzem irlandzkim i chartem rosyjskim) Charty to bardzo towarzyskie psy o silnym instynkcie łowieckim. Z natury są spokojne i niezależne.

7. Chart angielski Greyhound oraz charty ogólnie – Charty należą do grupy ras pierwotnych, zarówno te krótkowłose jak i długowłose wywodzą się z obszarów Bliskiego Wschodu skąd zostały sprowadzone i rozpowszechnione w  Europie.

Pierwsze rysunki przedstawiające charty pochodzą z egipskich hieroglifów na ścianach grobowców z 3500 r p. n. e! 
Charty uznawane są jako grupa, za psy zdrowe i długowieczne, choć oczywiście każdy z przedstawicieli tego typu rasy ma swoją specyfikę np. dużym chartom może grozić skręt żołądka – małe charty np. Whippety lub charciki włoskie mają skłonność do licznych urazów lub kontuzji ze względu na swą wątłą budowę ciała. 


Dziś wybraliśmy Greyhounda w celu opisania ogólnych cech dużych chartów, na jednym przykładzie. 
Greyhound podobnie jak większość chartów wykorzystywany był do polowań, jest bardzo wytrzymały i umięśniony. Cechuje się bardzo dobrym wzrokiem (najlepszym wzrokiem wśród psów) potrafi z dużej odległości wypatrzyć swoją „zdobycz”. Charakter charta angielskiego w stosunku do ludzi jest zrównoważony, łagodny i przyjacielski. Bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny i uwielbia pieszczoty. 


Greyhoundy cieszą się dobrym zdrowiem i długowiecznością biorąc pod uwagę swój znaczny rozmiar – dożywają do 14 lat, nie dotykają ich choroby genetyczne jednakże jako grupa mogą mieć skłonność do problemów z metabolizmem toksyn w wątrobie. Charty są podobnie jak Owczarki belgijskie wrażliwe na substancje zawarte w narkozie. 
Niektórzy wielbiciele chartów żartobliwie stwierdzają, że charty to nie psy – ponieważ wyniki ich morfologii mogą odbiegać od norm dopuszczalnych wśród innych ras psów. Dlatego decydując się na charta warto znaleźć weterynarza, który zna się na specyfice chartów. 


Wymagaia: Zapewnienie opieki weterynarza, który zna specyfikę rasy 
                    Spacerowanie z chartem wyłącznie na smyczy – ze względu na bardzo silny instynkt łowiecki (pies puszczony ze smyczy może nie wrócić zbyt szybko i zostać narażony na niebezpieczeństwo a także sam stanowić zagrożenie dla mniejszej dzikiej zwierzyny napotkanej na spacerze). 
                   Duże charty są dość kosztowne w utrzymaniu, wymagają wysokoenergetycznej karmy jeżeli spędzają aktywnie czas – wymagają dużej ilości jedzenia szczególnie w okresie dorastania.
 

Angielski Springer Spaniel to doskonały pływak. Rasa ta należy do bardzo inteligentnych oraz towarzyskich – wymaga dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu, warto jednak nie uwalniać go ze smyczy ponieważ ma silny instynkt łowiecki w terenie.

8. Springer Spaniel – należy do grupy płochaczy i psów aportujących. Należy do jednej z najstarszych ras myśliwskich, wywodzących się z rejonów Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie Spaniele są bardzo lubianą rasą na Wyspach Brytyjskich gdzie cieszą się nie słabnącą od wielu lat popularnością, podobnie z resztą jak wyżej wymienione charty. 


Springer Spaniele to cieszące się dobrym zdrowiem, odporne i energiczne psy, uwielbiające towarzystwo człowieka i stosunkowo tolerancyjne wobec innych psów i małych zwierząt (jeżeli są przyzwyczajane do nich od szczenięcia). Dożywają około 15 lat. Springery są pozbawione chorób genetycznych , ale mogą cierpieć na choroby i infekcje uszu – jak większość psów z gęstym owłosieniem i oklapniętym uchem. 


To doskonali pływacy, należy jednak wziąć pod uwagę ich silny instynkt łowiecki, zainteresowanie spaniela w szczególności może przyciągnąć ptactwo. Springer Spaniel uwielbia aktywność związaną ze sportami wodnymi oraz różnorodne ćwiczenia. Psy te bardzo dobrze sprawdzają się w psich zawodach typu agility. Odpowiednia tresura i regularna praca z tymi psami zapewni właścicielom dużo satysfakcji – spaniele należą do jednych z najinteligentniejszych ras psów i szybko się uczą. 

Wymagania : Zapewnienie dużej ilości ruchu i zajęć – spaniele szybko się nudzą 
                       Dbałość o dietę – kiedy spanielom brakuje aktywności mogą mieć skłonność do nadwagi. 
                       Higiena uszu zapobiegająca infekcjom – zapewnienie dobrej wentylacji poprzez przycinanie  włosów w wewnętrznej stronie ucha i regularne sprawdzanie wydzielin w uszach w celu szybkiego wykrycia stanów zapalnych. 

9. Kundelki – Na koniec zostawiliśmy sobie nasze ukochane kundelki 🙂 
Mieszańce zazwyczaj należą do zdrowych i długowiecznych psów. Im bardziej psiak oddalony jest swoim wyglądem od jakiejkolwiek popularnej rasy – tym lepiej 🙂 


Dobre zdrowie i długowieczność kundelków wynika głównie z unikatowości genetycznej. Oczywiście z powodu tej różnorodności, kundelki reprezentują różne temperamenty i charaktery, często cechują się też wysoką inteligencją i niezależnością. Wygląd kundelków potrafi być bardzo oryginalny i niepowtarzalny. 
Jeżeli zależy Wam na oryginalnym psie, najlepszym wyborem będzie właśnie kundelek ze schroniska! 

Kundelki uznawane są za najzdrowszą grupę psów oraz najbardziej długowieczną, ze względu na różnorodną pulę genową. Ich oryginalny wygląd, wierność i często również inteligencja, sprawiają, że wiele osób uważa właśnie mieszańce za najlepszą rasę!

Podsumowanie: Inne rasy uznawane za dość zdrowe a nie wymienione w naszym dzisiejszym rankingu to : pudle, wyżły, pozostałe szpice i rasy północne a także większość ras pierwotnych – poza tymi, których rosnąca popularność i ingerencje hodowców sprawiły, że psy te stały się bardziej chorowite – do chorowitych ras pierwotnych należą min. Shih-Tzu , oraz pekińczyki które istotnie należą do jednych z najstarszych ras ale ogromna popularność tej rasy i ingerencje hodowlane w ostatnim czasie przyczyniły się do znaczącego pogorszenia stanu zdrowia tych psów. 

Pamiętajcie, że powyższa lista opiera się na ogólnych statystykach częstych schorzeń występujących wśród psów domowych – tak jak wspomniane zostało na początku głównym wątkiem badań nad najzdrowszymi rasami było wzięcie pod uwagę zapadalności na niebezpieczne choroby i nowotwory, skłonność do alergii, ogólną odporność oraz długowieczność.

Jak zapewne zauważyliście, znacząca większość psów na liście należy do grupy ras pierwotnych oraz dość mało popularnych – ta niska popularność może również przyczyniać się do „czystości rasy” braku tak dużej liczby psów hodowanych w pseudohodowlacch lub rozmnażanych w hodowlach domowych – bez badań genetycznych a co za tym idzie w przypadku rzadkich ras istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powielenia chorób genetycznych


Wszystkie wymienione przez nas rasy psów są stosunkowo drogie w utrzymaniu, są średnimi lub dużymi psami oraz wymagają dużej ilości ruchu. Dodatkowo znacząca większość, należąca do grupy ras pierwotnych słynie z silnego temperamentu, indywidualizmu i niezależności. Psy te wymagają w dużej mierze indywidualnego podejścia i zrozumienia ich natury oraz regularnej pracy i zaangażowania w proces odpowiedniej socjalizacji. 


Jeżeli jednak poszukujecie zdrowej rasy, macie doświadczenie z psami lub jesteście gotowi do podjęcia odpowiedzialnego zakupu lub adopcji psa – wymienione przez nas rasy są bez wątpienia ciekawymi propozycjami. Należy jednak pamiętać, że każdy pies to indywidualna istota, która może wykazywać zarówno cechy typowe dla przedstawiciela swojej rasy jak i posiadać totalnie indywidualny, nieprzewidywalny charakter.

Przyjęcie psa to ogromna odpowiedzialność, niezależnie od tego jak bardzo wymagającą rasę wybierzecie. Dodatkowo, nawet przedstawiciele „najzdrowszych” ras oczywiście mogą poważnie zachorować, wymagają czujności i obserwacji stanu zdrowia, odpowiedniego odżywiania oraz zapewnienia wszystkich potrzeb podstawowych czyli: Zapewnienia zwierzęciu komfortu psychicznego i fizycznego, dobrych warunków i prawidłowej socjalizacji.