Mam psaPielęgnacjaZdrowie

Czy można strzyc psa na krótko i co to znaczy, krótka fryzurka?

 

Kochani, dziś bardzo szybki lecz bardzo istotny temat w kontekście obecnie panujących w całej Europie bezlitosnych upałów opowiemy Wam dlaczego nie powinno się robić psiakom bardzo krótkich fryzurek. Temat zapewne znany jest czytelnikom bloga z wcześniejszych wpisów, ale warto go po pierwsze powtórzyć i nieco się w niego zagłębić.

Sierść psa stanowi izolację: To pierwsza i najważniejsza informacja, jak już zapewne wiecie nasze ukochane futrzaki można podzielić na takie z podwójną okrywą włosową (posiadające podszerstek) i psiaki bez podszerstka – z włosem okrywowym.
Rasy psów posiadające podszerstek (Husky, Malemuty, Owczarki Niemieckie i wiele, wiele innych) dzięki takiej sierści mają nie tylko zapewnioną ochronę podczas niskich temperatur oraz opadów ale także przed przegrzaniem – takich ras NIE POWINNO SIĘ STRZYC! Cytując jedno ze znanych przysłów „dobrymi chęciami, jest piekło wybrukowane” możemy w ten sposób bardzo poważnie zaszkodzić naszym pupilom. Jeżeli chcemy schłodzić psa posiadającego gęsty podszerstek – najlepiej będzie go prawidłowo wyczesać i schłodzić wodą, wykąpać lub po prostu zapewnić psu miejsce w którym będzie miał szansę odpocząć.
Jeżeli ostrzyżemy takiego psa na krótko, nie tylko pozbawimy go możliwości regulowania temperatury ciała w sposób naturalny, ale także możemy przyczynić się do znaczącego pogorszenia stanu sierści – włos zgolony na krótko nie będzie odrastał równomiernie, może stracić blask i sprężystość. 
 
Na załączonym obrazku, Golden Retriever został zgolony na grzbiecie i bokach – temperatura jego ciała jest w tym miejscu wyższa o ponad 6 stopni w stosunku do miejsc w których pozostawiono sierść. 
Psy bez podszertska – czworonożni przyjaciele bez podszerstka (Yorkshire Terriery, Shih-Tzu, Maltańczyki, Chińskie Grzywacze długowłose itp) nie mają możliwości naturalnego regulowania temperatury dzięki wartswie izolującej, są więc narażone na działanie promieni UV dokładnie tak jak ludzie, z tą różnicą, że nie nasmarują się kremem z filtrem.
Psiaki w letnich fryzurkach nie powinny być absolutnie zgalane w taki sposób, że wdoczna będzie skóra zwierzęcia!!! Udając się do gabinetu pielęgnacji zwierząt, Wasz pupil powinien być dokładnie obejrzany i oceniony czy ma wystarczająco gęstą sierść do krótkiej fryzurki. Krótkie strzyżenie rozumiemy w takim wypadku przez pozostawienie na tyle długiego włosa, aby zakrywał skórę zwierzęcia. 
 
Proponowanymi długościami ostrzy używanych w przypadku takich strzyżeń są: od minimum 3,5 milimetra do 9 lub 10 milimetrów w zależności od gęstości włosa. 
Jeżeli Wasz psiak ma fryzurkę w stylu Azjatyckim (bardzo krótki grzbiet w stosunku do dłuższych łapek) zaopatrzcie swojego zwierzaka w przewiewną koszulkę lub chustę, kamizelkę schładzającą lub unikajcie spacerów w pełnym słońcu i w godzinach największego promieniowania (od 11.00 do 18.00) ponieważ skóra Waszego pupila będzie narażona na opaleniznę a co za tym idzie poparzenia słoneczne oraz przegrzanie organizmu!
Pamiętajcie również, że pieski o mniejszych ciałkach znacznie szybciej się przegrzewają ze względu na niewielką powierzchnię – obajwy przegrzania mogą więc wystąpić znacznie wcześniej niż u ludzi. 
 
Apelujemy również o nie pozostawianie psiaków przywiązanych „na chwilę” przed sklepami a już absolutnie w samochodzie, który w obecnych temperaturach nagrzewa się niczym piekarnik już w ciągu około 1.5 minuty postoju w pełnym słońcu – dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie wszelkich działań aby nie dopuścić do sytuacji w której nasze zwierzę lub dziecko pozostanie w aucie na tak zwany „momencik”, ponieważ taka decyzja może okazać się tragiczna w skutkach.