PielęgnacjaZdrowie

Psie łapy, czy są zwierciadłem duszy?

Psie łapy są pewnego rodzaju zwierciadłem zdrowia i samopoczucia psa, dlatego w tym artykule opowiemy krótko o tym jakie komunikaty możemy  z nich wyczytać.

Gruczoły apokrynowe : Na psich łapach znajdują się gruczoły apokrynowe, (to typ gruczołu wydzielniczego spełniającego podobne funkcje do gruczołów potowych, które należą do grupy gruczołów apokrynowych) Każdy kto posiada psa zapewne miał okazję poczuć specyficzny zapach psich łap (przywrównywany do aromatu  chrupek kukurydzianych lub popcornu ) zapach ten wynika z obecności bakterii drożdżowych, które rozmnażają się w sprzyjających na psich paluchach warunkach.
Czy pies poci się łapami? W związku z obecnością wspomnianych wcześniej gruczołów w trakcie sytuacji stersowej lub podczas silnego upału psie łapy wydzielają substancję, którą można uznać za pot, jest to jedyne źródło ujścia wydzieliny – psy ogólnie się nie pocą a jedynym sposobem na chłodzenie organizmu w wysokiej temperaturze jest wentylowanie się.
Opuszki łap: Zwierzęta nie noszą butów, w związku z tym ich łapy pozostając w bezpośrednim kontakcie z podłożem są narażone na wysoką lub niską temperaturę, ostre przedmioty, kamienie, wysypaną sól i inne substancje.
W przypadku zranienia powinniśmy jak najszybciej opatrzyć ranę. W przypadku łagodnego zadraśnięcia należy przemyć łapę wodą i wytrzeć do sucha oraz pozwolić psu na odpoczynek, w sytuacji kiedy psia łapa zostaje przecięta powinniśmy udać się do weterynarza aby założyć opatrunek i odkazić ranę.
Sierść między palcami – czy wycinać? 
Sierść między opuszkami palców i poduchą stanowi ochronę psich łap, podobnie jak w przypadku sierści w uchu – nie każdy pies powinien mieć usuwany włos z tych miejsc. Jednak w przypadku ras, które mają długi i gęsty włos – warto przyciąć sierść pod łapkami, aby uniknąć tworzenia się kołtunów i zawijania się ciał obcych pomiędzy opuszkami. Kołtun powstały między opuszkami może być bolesny a nawet wywołać stan zapalny dlatego ważne jest aby kontrolować sierść rosnącą w tych miejscach.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że w związku z coraz większą bezcelnością istot zwanych kleszczami – sprawdzając czy nasz pupil nie ma kleszcza, powinniśmy zajrzeć również pomiędzy opuszki, ponieważ w tych miejscach pasożyty również mogą się zadomowić.
Psie łapy zwierciadłem duszy: 
Istotnie, psie łapy mogą pokazać opiekunowi, że psu coś dolega. Pies przednie łapy ma najbliżej siebie, ma do nich najłatwiejszy dostęp w związku z tym, poprzez nadmierne wylizywanie łap może okazywać następujące dolegliwości: 
1. Ból, chorobę innej części ciała lub narządu 
2. Alergię pokarmową 
3. Grzybicę 
4. Stres – pies wylizując łapy stara się dać ujście swojej frustracji lub lękowi 
5. Obecność ciała obcego, kleszcza lub rany   pod opuszkami 
6. Ból stawów, ból reumatyczny 
Psie pazury: 
Psie pazury podobnie jak ludzkie paznokcie cały czas rosną, oczywiście w związku z brakiem butów i wywodzeniem się z innego gatunku – pazury naszych czworonogów są twardsze i mocniejsze ale również wymagają pielęgnacji.
Psie pazury scierają się podczas spacerów po twardym podłożu, jednak w przypadku lekkich piesków nie zawsze się to udaje, wówczas pazurki należy obciąć.
Pazury psa zbudowane są z płytki rogowej (twarda część) oraz rdzenia, który jest unerwiony i ukrwiony. – w przypadku białych i jasnych pazurków rdzeń jest widoczny, dlatego możemy zauważyć gołym okiem w którym miejscu bezpiecznie obciąć pazur. W przypadku czarnych pazurków jest to nie możliwe, rdzeń może sięgać powyżej połowy pazura – najbezpieczniej po prostu przyciąć wówczas delikatnie same końcówki pazurków aby uniknąć bolesnej niespodzianki.