PielęgnacjaZ życia groomera

Ile kosztuje wizyta u groomera?

Dzisiaj odniesiemy się do tytułu całego bloga – czyli „Z życia groomera” i wyjaśnimy dokładnie ile kosztuje wizyta u groomera, jak długo trwa pielęgnacja Waszych pupili i od czego uzależniona jest cena i czas takiej usługi.

Zachęcamy również do zapoznania się z wcześniej poruszanymi na tym blogu tematami czyli: Czym kierować się w wyborze salonu groomerskiego / Czy zostawić psa u groomera na czas wizyty/ Dlaczego usługę strzyżenia wykonuje się z kąpielą oraz Jak przygotować pupila do wizyty u groomera. 
 
Powyżej wymienione tematy mają na celu wprowadzenie właściciela psa w świat groomingu i funkcjonowania naszych usług od kuchni, mamy nadzieję, że dzisiejszy temat wyjaśni  Wam – co, jak i dlaczego 🙂
Grooming – To wszystkie czynności mające na celu pielęgnację i poprawę stanu sierści zwierząt domowych. Pielęgnacja dotyczy psów, kotów, koni oraz małych gryzoni. W kynologii niegdyś czynności te związane były głównie z przygotowaniem psów do wystaw, dziś w dobie ogromnej popularności ozdobnych ras oraz małych terierów  ( zaliczających się do IX grupy FCI oraz III grupy FCI ) wzrosły potrzeby pielęgnacji psów pełniące rolę domowych pupili, wymagających regularnej i profesjonalnej opieki nad pięknym wyglądem włosa.
Usługi luksusowe? – Jeszcze 10 lat temu salonów groomerskich była zaledwie garstka, kilka w większych miastach, usługi pielęgnacji często oferowali hodowcy do których można było przyjechać z psem przed wystawą. Dziś w większych i mniejszych miasteczkach co roku pojawiają się kolejne nowe salony. Kwestia jakości tych gabinetów jest różna, ale z całą pewnością usługi potocznie zwanego psiego fryzjera można uznać za luksusowe, ponieważ wiążą się one z kosztami posiadania ras psów, które takich usług wymagają aby były nie tylko wspaniałymi czworonożnymi przyjaciółmi ale także ozdobami.
Jeżeli decydujemy się na posiadanie psa, który wymaga częstej pielęgnacji to mamy do wyboru dwie opcje – dbanie o swojego psa we własnym zakresie lub prowadzenie go do salonu groomerskiego. Oczywiście zachęcamy gorąco do pierwszej opcji nawet jeżeli pies jest prowadzany do gabinetu psiej urody, ponieważ regularne czesanie psa również buduje więź z właścicielem (jeżeli wyczesujemy psa często i budujemy w nim pozytywne skojarzenia związane z tymi czynnościami).
Wybierając rasę wymagającą utrzymania włosa w nienagannej kondycji godzimy się na wydatki związane z odpowiednią (nie tanią) karmą aby włos był lśniący i miły w dotyku, zabezpieczaniem psa przed warunkami atmosferycznymi (York, Shih-Tsu, Maltańczyk, Bishon itp to rasy bez grzejącego podszerstka latem z kolei podatne na poparzenia słoneczne) , musimy być również świadomi, że małe rasy często dotykają alergie pokarmowe lub kontaktowe – ponieważ organizmy tych piesków są podatne na różnego rodzaju stany chorobowe (związane jest to z rozmiarem i licznymi kombinacjami genetycznymi w procesie hodowli, aby otrzymać śnieżnobiałe puszyste pieski, z maleńkimi noskami i wielkimi oczkami przy możliwie jak najkrótszym pyszczku). itd… 
Godzimy się także na zabiegi pielęgnacyjne jakich te rasy wymagają nie tylko po to aby pięknie wyglądać ale również po to, aby żyć w dobrym zdrowiu. 
Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem/adopcją takiego psa, najpierw powinniśmy obliczyć czy w domowym budżecie znajdzie się miejsce na wydatki związane z pielęgnacją naszego pupila w dobrym salonie psiej urody.
Porozmawiajmy o pieniądzach – Gabinet psiej urody to taka sama firma związana z rynkiem usług jak np. salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet masażu, mechanik samochodowy  czy stomatolog… To firma w której pracuje właściciel lub pracownicy – firma przynosząca nie tylko przychody ale także koszty, czasem bardzo duże bo związane z opłatami za wynajem lokalu, podatkami, rachunki za wodę i prąd, ZUS i ubezpieczenie miejsca pracy/ zawodu, opłacenie pracowników, prowadzenie księgowości  i wydatki związane z serwisowaniem sprzętów lub zakupem kosmetyków i produktów służących do wykonywania danej usługi.
W cenę usługi pielęgnacji Waszych pupili wliczone są często również te koszty tak samo jak w towary wliczony jest podatek VAT.
Korzystając z usług groomera musimy być świadomi tych powyżej wymienionych wydatków ze strony osób prowadzących salony groomerskie oraz z – pomimo, że przyjemnej – to jednak pracy, jaką groomer musi włożyć w doprowadzenie zwierzaka do odpowiedniego stanu 🙂
Pamiętajcie, że zwierzęciu nie możemy powiedzieć, że w danej chwili lepiej byłoby gdyby ustawił się lewym profilem, i chwilę się nie ruszał. Zwierzęta rozumieją bardzo wiele, ale groomer musi się porządnie na wyginać aby właściciel był zadowolony z efektów jego pracy 🙂 Nie raz zostanie podrapany lub pogryziony i oczywiście jest to część ryzyka zawodowego na które się godzi wybierając taką działalność, jednak fryzjerzy dla ludzi w tej kwestii mają troszkę łatwiej.
Ceny strzyżenia/ wyczesywania i innych usług uzależnione są często od stanu sierści psa ponieważ na tej podstawie groomer może określić CZAS trwania takiej usługi, a jak wiadomo czas to pieniądz.
Strzyżenie małego psa z kąpielą waha się w przedziale cenowym od 50-60 zł nawet do 150-180 zł , pielęgnacja dużego psa np. wyczesywanie z kąpielą to od 150 do nawet 500 zł! Czynniki takiego brzydko mówiąc rozstrzału to: 
 
  1. Lokalizacja salonu i odległość od konkurencji
  2.  Wysokość kosztów związanych z utrzymaniem gabinetu 
  3.  Doświadczenie groomera, inwestycja we własne umiejętności poprzez branie udziału w seminariach, warsztatach i dodatkowych szkoleniach – które są kosztowne
  4. Umiejętności groomera – znajomość wzorców FCI i możliwość przygotowania psa nie tylko komercyjnie ale również wystawowo
  5.  Liczba zatrudnionych pracowników 
  6.  Rozpoznawalność danego salonu 
Jeżeli w Waszej okolicy jest groomer, który potrafi dobrze przygotować daną rasę lub rasy na wystawę według obowiązujących wzorców to wówczas cennik strzyżenia komercyjnego i wystawowego również się różni. Przygotowanie psa do wystawy w zależności od rasy wymaga czasem kilku sesji np. w przypadku ras, które wymagają trymowania. 
 
Promocje i rabaty – Każda firma szanująca swojego klienta w pewien sposób gratyfikuje tych, którzy pozostają wierni.  Popularne salony fryzjerskie lub kosmetyczne wysyłają często informacje o aktualnych promocjach do swoich klientów, podobnie jest w przypadku gabinetów pielęgnacji zwierząt. Coraz więcej właścicieli salonów groomerskich decyduje się na nagrodzenie klienta zniżkami w przypadku regularnych wizyt i jest to wspaniała rzecz, ponieważ wyróżnia odpowiedzialnych i świadomych właścicieli zachęcając ich do regularnych wizyt u tego samego groomera– o tym dlaczego jest to istotne pisaliśmy już w poprzednich postach na tym blogu. W skrócie mówiąc – pies mniej się stresuje gdy przychodzi do miejsca i osoby, którą już dobrze zna, nawet jeśli szczotka, woda i suszarka to jego najwięksi wrogowie 🙂 
 
Zapraszamy do naszego salonu! – W naszym salonie na klientów również czekają wspaniałe promocje, dlatego już dziś gorąco zachęcamy do odwiedzenia salonu gdzie oferujemy profesjonalną pielęgnację psów, kotów oraz gryzoni, gwarantujemy wysoką jakość naszych usług.