Mam psaPsychologia

Projekt „Żółta wstążka” czym jest i jaki ma cel ?

Dzisiaj opowiemy Wam o projekcie „yellow dog” a pierwszy dzień Wiosny jest bardzo dobrym powodem aby właśnie ten temat poruszyć, żółty kolor kojarzy się ze słońcem, z wiosną i kwitnącymi od marca kaczeńcami a więc łącząc przyjemnie z pożytecznym zapraszamy do lektury porcji wiedzy o żółtych wstążkach dla psów.
„Yellow dog project” 
Pomysł na zakładanie psom żółtej wstążki przy smyczy lub obroży wywodzi się z Wielkiej Brytanii i działa w kilkudziesięciu krajach w  tym dociera do Polski.
Chodzi o to aby poinformować osoby, które znajdą się w otoczeniu w taki sposób oznaczonego psa, że czworonóg z różnych powodów potrzebuje wokół siebie więcej przestrzeni. 

Choroba – zwierzęta instynktownie nie pokazują swoich słabości, dlatego naszym zadaniem jest bardzo dokładne obserwowanie ich zachowań aby w miarę możliwości szybko wykryć stan chorobowy. Jeżeli już wiadomo, że psu doskwiera ból – możemy być w stosunku do niego bardziej wyrozumiali – cierpiące zwierzę potrzebuje spokoju, ma prawo być również bardziej nerwowe i nadwrażliwe – jeżeli więc Waszego psa dotyczą jakieś dolegliwości możecie założyć mu żółtą wstążkę, która ostrzeże przypadkowego przechodnia aby nie zaczepiał Waszego czworonoga.
Agresja – oczywiście jest to stan w którym aby zabezpieczyć przechodniów przed atakiem nie wystarczy tylko wstążka – agresywny pies powinien przejść odpowiednią resocjalizację oraz nosić kaganiec w miejscach publicznych. Ale wstążka ta może pełnić funkcję dodatkowego komunikatu aby nie denerwować takiego psa i nie zbliżać się do niego.
Informacja, że pies jest w trakcie pracy lub szkolenia – celem żółtej wstążki jest nie tylko ostrzeżenie ludzi z najbliższego otoczenia ale także zapewnienie psu spokoju np. w trakcie treningu odbywanego na dworze lub w trakcie pracy.
Pies jest strachliwy – Doskonale wiadomo, że strach u zwierzęcia może prowadzić do agresji, jeżeli nasz pies bardzo boi się obcych lub odgłosów cywilizacji to najlepiej dla niego, abyśmy wyprowadzali go oczywiście  w ustronne i ciche miejsca, z dala od samochodów, biegaczy, rowerzystów i dzieci. Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości, możecie również wyposażyć psa w żółtą wstążkę.
Inne metody na oznaczenie psa – zanim informacja o żółtych wstążkach zostanie rozpowszechniona, zajmie to zapewne dłuższy okres czasu, ale sam zamysł aby w ten sposób ostrzegać otoczenie i chronić zarówno swojego psa jak i ludzi jest wspaniałą inicjatywą. Jeżeli nie wierzycie w działanie żółtej wstążeczki, która może zostać zignorowana – możecie wyposażyć psa np. w specjalną chusteczkę na obrożę z nadrukiem informującym, że np. Wasz pies nie życzy sobie dotyku, lub boi się obcych, na rynku dostępne są również szelki z nadrukami odnoszącymi się do psów pracujących lub w trakcie odbywania szkolenia.
Pamiętajcie, że nawet jeżeli bardzo kochacie psy, a psy kochają Was i zwierzęta zarówno Wasze jak i Waszych znajomych uwielbiają przytulanie i głaskanie – nie oznacza to, że każdy pies obdarzy Was przy pierwszym spotkaniu pełnym zaufaniem i miłością dlatego ważne jest aby zapamiętać kilka istotnych zasad bezpieczeństwa:
1. Nie podchodźcie do psów oznaczonych żółtą wstążką/ szelkami lub obrożami z napisem „Nie dotykać” / „jestem w pracy”. Dla właściciela będzie to wielkie ułatwienie, jeżeli nie będzie musiał prosić Was o odsunięcie się od psa 🙂 
2. Nie zostawiajcie swoich psów przed sklepem! Pies może wówczas ze strachu zarówno wyrządzić komuś krzywdę jak i sam może zostać skrzywdzony lub skradziony! 
 
3. Zabezpieczajcie swoje psy przebywające na posesjach – zamykajcie za sobą bramy wjazdowe i furtki – zabezpieczcie również balkony i tarasy jeżeli posiadacie w domu kota- który może wyskoczyć i zrobić sobie krzywdę. 
 
Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o projekcie żółtej wstążki, gorąco zachęcamy do rozpowszechnienia tej informacji, uświadomienia swojej rodziny i znajomych o istnieniu takiej inicjatywy, która naszym zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem.