W salonie groomerskim bardzo często spotykamy się z problemem przebarwień okolic oczu. Zacieki te najczęściej pojawiają się wśród ras ozdobnych takich jak : Maltańczyki, Shih-Tsu, Yorkshire terrier, Pekińczyki, i pieski w typie tych ras.
Jakie są przyczyny przebarwień i jak im zapobiegać – o tym właśnie opowiemy sobie dzisiaj 🙂
Przyczyny powstawania wydzieliny z oczu:
Brudne łzy mogą mieć podłoże alergiczne, wywołują je również zapalenia bakteryjne, zmiana diety, zapełnienie kanalików łzowych (bardzo częste u psów z krótką czaszką) oraz wady genetyczne.
Często wydzielanie nadmiernej ilości łez związane jest ze stanem przjeściowym takim jak: ząbkowanie, ciąża lub cieczka oraz ogólne osłabienie organizmu – pamiętajmy o tym, że również pies może po prostu się przeziębić. Nadmierne łzawienie może być również objawem zapalenia spojówek lub obecności pasożytów w organizmie zwierzęcia.
Jak widać pobudek takiego stanu może być bardzo wiele, mogą również wzajemnie nakładać się na siebie, dlatego bardzo istotna jest diagnoza weterynaryjna. W momencie w którym wykluczymy już najbardziej niebezpieczne dla zdrowia przyczyny łzawienia, możemy świadomie przystąpić do zapobiegania im.
Pielęgnacja okolic oczu:
Najprostszą metodą na walkę z zaciekami jest oczywiście codzienna pielęgnacja okolic oczu. Na rynku specyfików dostępne są specjalne płyny do przemywania oczu ale wystarczy stosować np. chusteczkę z letnią wodą (najlepiej przegotowaną lub mineralną) raczej nie używajmy wacików i materiałów mogących ulec rozwarstwieniu i ponownemu zakażeniu oka, po oczyszczeniu zabrudzonego miejsca należy osuszyć sierść aby uniemożliwić rozwój bakterii. Zachowanie higieny i przede wszystkim prawidłowe osuszenie jest wyjątkowo ważne ponieważ wilgoć i ciepło stwarzają wręcz wyborne warunki do rozwoju grzybów – to właśnie brązowy kolor widoczny na sierści jest sygnałem alarmującym o obecności grzybów i bakterii.
Utrzymanie długiej sierści w czystości:
W przypadku psów, u których zachowana jest dłuższa sierść najlepiej związywać włos w kitki lub spinać – jeżeli zdecydujemy się na ścinanie sierści z okolic oczu i nosa musimy wykonywać ten zabieg regularnie – ponieważ sierść odrastając będzie prawdopodobnie odstawała w kierunku oka i podrażniała je – co z kolei przyczyni się do wzmożonego łzawienia.
Czego nie stosować?
Odradzane jest stosowanie okładów z ziół lub herbaty, nie wskazany jest rumianek, który wbrew pozorom może wywoływać podrażnienia.
Zalecane jest za to zastosowanie ziela świetlika lekarskiego jest on całkowicie bezpieczny dla naszych czworonożnych pupili.