PielęgnacjaPsychologiaZ życia groomera

Czy zostawiać psa u groomera na czas wizyty?

Powiedzieliśmy sobie już o tym, że warto korzystać z usługi kąpieli kiedy prowadzimy swojego pupila na strzyżenie, omówiliśmy dokładnie jak prawidłowo przygotować swojego czworonoga do wizyty w gabinecie pielęgnacji zwierząt, teraz nadszedł czas na podjęcie tematu pozostawiania pupila w salonie na czas wizyty.

Czy właściciel powinien zostawiać psa u groomera czy też powinien czekać za psem w gabinecie? Odpowiedź jest jednoznaczna: Można a wręcz jest to wskazane 🙂  Już tłumaczymy dlaczego.

Pies jest istotą bardzo związaną z  właścicielem, większość czworonożnych przyjaciół nie ma zamiaru odstąpić swojego człowieczego towarzysza ani na krok, psy cenią sobie każdą minutę spędzoną z właścicielami i są z nimi emocjonalnie związane – i dlatego właśnie właściciel nie powinien być w zasięgu wzroku i nosa psa podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. 
Względy bezpieczeństwa dla zwierzęcia: Obecność w salonie groomerskim nie jest dla większości psów codziennością, jest pewnego rodzaju wytrąceniem ze znanych i stałych rytuałów, jest przygodą i nietypową wizytą. Oczywiście większość psów jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej – nie przepada za zabiegami pielęgnacji, w związku z tym oczekiwałaby od swoich właścicieli wyratowania z sytuacji, w której czują dyskomfort. Jeżeli pies nawiąże kontakt wzrokowy ze swoim panem będzie próbował wyrywać się do niego, groomer w tym samym czasie będzie usiłował jak najlepiej wykonać swoją pracę, ale kręcący się pies, wyskakujący w kierunku swojego właściciela zdecydowanie utrudnia te próby.
Psi fryzjer będzie miał trudności z wykonaniem czynności związanych ze strzyżeniem głowy, wycinaniem sierści przy oczach, obcinaniem pazurków i innymi działaniami wymagającymi cierpliwości i skupienia.
Względy bezpieczeństwa dla groomera: Pies czuje się znacznie pewniej w obecności właściciela, przy czym pewniej nie zawsze oznacza zaletę w przypadku kiedy wokół tego psa trzeba wykonać pewne działania, których ten sobie nie życzy 🙂 Nawet najukochańszy pupil może w sytuacji stresowej ugryźć – najczęściej pogryzienia groomerów zdarzają się w obecności właścicieli. Ręce dla psiego fryzjera są dość istotną kwestią, dlatego też stosownym byłoby aby wszystkie palce w dłoniach psich fryzjerów pozostały całe i sprawne.
Bezpieczeństwo w salonie groomerskim: Psi fryzjer to osoba, która została wyszkolona nie tylko do wykonywania zabiegów pielęgnacji ale też do zachowania należytego bezpieczeństwa zarówno swojego jak i zwierzęcia. Psy są zabezpieczane na stole, aby nie zeskoczyły i nie zrobiły sobie krzywdy. Groomer nie spuszcza ze zwierzęcia oka, stara się tak wykonać swoje obowiązki aby cały i zdrowy, bez kontuzji i skaleczeń wrócił do swojego właściciela. Chciałoby się napisać, że przy dobrym groomerze „włos Twojemu psu z głowy nie spadnie” ale to oczywiście mało prawdopodobne biorąc pod uwagę, że większość psich klientów odwiedza salony po to aby zostać ostrzyżonymi 🙂 Gwarantujemy Wam jednak, że:
1. Groomer lubi pracę ze zwierzętami i zależu mu na ich zdrowiu i bezpieczeństwie 
2. Groomer stara się starannie wykonać swoje działania aby uzyskać jak najlepszy efekt 
3. Groomer przed rozpoczęciem pracy, przygotowuje stanowisko i zabezpiecza zwierzę 
Czy w wyjątkowych sytuacjach właściciel może
zostać? Oczywiście. Są sytuacje, w których pies, cierpi na lęk separacyjny i zniknięcie właściciela za bardzo zestresuje zwierzę. Jeżeli Wasz czworonóg jest chory, np. cierpi na ataki epilepsji i inne schorzenia – dobrze jest jeżeli właściciel zostaje ze swoim pupilem.
Jeśli Wasz pies jest nadpobudliwy, a Wy potraficie nad nim zapanować – również pomoc groomerowi jest wskazana.
Jeżeli potraficie zachować neutralność w stosunku do swojego pupila, nie odzywać się do niego, nie patrzeć w jego stronę i ignorować jego próby zwrócenia na siebie uwagi, takie jak: piski, szczekanie i inne próby nawoływania – również możecie zostać. Musicie jednak liczyć się wówczas z dłuższym czasem wizyty z dwóch powodów: Po pierwsze – trudniej będzie opanować psa, po drugie groomer zapewne chętnie poplotkuje sobie z klientem a w trakcie rozmowy będzie swoją pracę wykonywał troszkę wolniej, choć na pewno czas upłynie w miłej atmosferze 🙂
Czy cena usługi wykonywanej w obecności właściciela różni się od ceny usługi bez towarzystwa właściciela?  W niektórych salonach groomerskich, które korzystają z regulaminu PSG – Polskiego Stowarzyszenia Groomerów w punkcie 6 jest adnotacja, że usługa wykonywana w obecności właściciela jest o 50% droższa. 
 
W Doggie Style gabinecie psiej urody – usługa wykonana w obecności właściciela wynosi tyle samo, nie wypraszamy właścicieli, jednak informujemy o tym, że taka usługa zajmie znacznie więcej czasu.