PielęgnacjaZdrowie

Jak pielęgnować kota?

Od niedawna w Polsce wyjątkowo popularne stają się koty rasowe, najbardziej lubianymi i często wybieranymi rasami są: Maine Coony, Ragdolle oraz Koty Syberyjskie Brytyjczyki lub Persy.

Przedstawiciele tych ras mają wspaniałą puszystą sierść, bez wątpienia stanowią ozdobę każdej kanapy lub fotela, ale decydując się na takiego mruczącego przyjaciela należy zapoznać się między innymi z  wymogami dotyczącymi pielęgnacji.

Wyczesywanie

Koty z długą sierścią są wyjątkowo podatne na kołtunienie się, aby szata naszego pupila była piękna i reprezentatywna należy od małego kociaka przyzwyczajać zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych.
 
Na początek możemy wybrać szczotkę gumową, regularnie najlepiej codziennie przeczesujemy młodego kota taką szczotką, z czasem zamieniając ją na małą szczotkę do pielęgnacji kociej sierści (z kulkami na końcu) lub metalowy grzebień (najlepiej antystatyczny).

Koty o gęstym podszerstku np. Koty Brytyjskie można wyczesywać małym trymerem hakowym, natomiast trzeba robić to wówczas po pierwsze bardzo delikatnie, po drugie trymera używamy w pierwszej fazie wyczesywania, wybieramy podszerstek który najmocniej wychodzi, a następnie sięgamy po grzebień z gęstym rozstawem ząbków lub szczotkę.

 

Pamiętajmy, że koty są indywidualistami, każdy kot ma inną tolerancję na dotyk, kot będzie pokazywał w którym momencie wyczesywanie nie jest już dla niego przyjemne – pierwszym sygnałem jest ogon, który zaczyna najpierw podrygiwać końcówką, następnie przyśpieszając i zmieniając ruchy w bardziej zamaszyste- to sygnał, że kot traci cierpliwość.

Kolejnym sygnałem, który może oczywiście wystąpić jednocześnie jest położenie uszu, wokalizacja, która u kotów potrafi być bardzo różnorodna oraz prychanie i pomlaskiwanie – wówczas kot jest już gotowy do ataku.

Strzyżenie 

 
Strzyżenie kota nie jest wskazane, jest ostatecznością w momencie kiedy stan zaniedbania sierści kota jest tak wysoki, że należy ogolić kołtuny, które utrudniają zwierzęciu ruch lub powodują podrażnienie skóry. 
Kocia skóra jest bardzo wrażliwa i zupełnie różni się od psiej, podczas golenia skóra przesuwa się na ciele, należy golić kota naciągając ją – mimo to, na zwierzęciu świeżo po goleniu pozostaną ślady maszynki, które znikną dopiero po upływie tygodnia.  Kot, podobnie jak pies może zareagować reakcją alergiczną na ostrze objawiającą się wysypką i zaczerwieniami.
Kiedy kategorycznie nie wolno golić kota: 
1) Jeżeli kot jest alergikiem lub ma problemy dermatologiczne
2) Jeśli wychodzi na zewnątrz
3) Jeżeli kotka jest w ciąży
Sierść stanowi dla kota bardzo ważną funkcję ochronną, izoluje przed warunkami atmosferycznymi, przed zbyt szybkim wychłodzeniem, skaleczeniami oraz oparzeniami słonecznymi i przegrzaniem całego organizmu. Golenie nie jest przyjemne dla kota, może zakończyć się nie tylko powikłaniami zdrowotnymi ale także utartą dobrego samopoczucia.
 

Kąpiel

Kota można kąpać 🙂 Oczywiście większość kotów nie przepada za wodą, ale są też takie, które same chętnie korzystają z możliwości popluskania się w umywalce, wannie, basenie lub nawet ogrodowym stawie.

Kota można kąpać w zależności od stanu zdrowia i jego przeznaczenia – koty wystawowe kąpane są przed każdą wystawą. Kot domowy może być kąpany nawet raz na 3 miesiące jeżeli jego sierść mocno się przetłuszcza, jeżeli kot nie wykazuje żadnych problemów dermatologicznych oczywiście nie musi być kąpany wcale, możemy od czasu do czasu przetrzeć koci grzbiet zwilżoną szmatką z ciepłą wodą lub zastosować szampon dla kotów bez spłukiwania na bazie naturalnych składników – które odświeżą szatę.

Kotom przetłuszcza się sierść – w szczególności zauważalne jest to na kotach z długim włosem takim jak Maine Coony oraz Koty Perskie, przy czym bardziej tłuszczą się koty niż kotki i jest to związane z hormonami. Wykastrowane koty nie powinny mieć tego problemu.
Na rynku kosmetyków dla zwierząt są oczywiście dostępne specjalne kosmetyki dla kotów, które zapewnią skórze odpowiednią ochronę i mają prawidłowy odczynnik PH.

Aby kot poczuł się w miarę komfortowo podczas kąpieli, możemy kąpać go w małej miseczce. Zwierzęta te uwielbiają się chować, nie przepadają za otwartymi przestrzeniami w szczególności w sytuacji stresującej – dlatego wkładamy kota do miski i delikatnie polewamy go ciepłą wodą (temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza)

Koci ogon

Koci ogon jest mniej ukrwiony. W związku z tym, kotom o puszystych ogonach nie wyczesujemy ich zbyt mocno, zbyt duża utrata sierści spowoduje przerzedzenie włosa, sierść na ogonie bardzo wolno odrasta. Ogony najlepiej delikatnie przeczesać małą szczotką dla kociąt aby jedynie napuszyć sierść. Większość mruczących obywateli nie przepada za dotykaniem i wyczesywaniem swoich kitek 🙂

 

Obcinanie pazurów

Jeżeli nasz pupil wychodzi na dwór nie powinniśmy obcinać mu pazurów! Kot wychodzący musi mieć szansę na ewentualną obronę lub możliwość ucieczki – wdrapania się na drzewo i bezpieczne zejście z niego. Jeżeli kot będzie pozbawiony pazurów, będzie pozbawiony możliwości uratowania swojego życia i zdrowia przed ewentualnymi psami lub innymi kotami.

Jeśli Wasz kot zostaje w domu i nigdy go nie opuszcza, wskazane jest obcięcie pazurków – obcinamy wówczas same końcówki w miejscu gdzie widoczna jest granica pomiędzy rdzeniem – który jest ukrwiony i unerwiony a martwą częścią pazura. Pazury obcinamy chwytając łapkę, lekko naciskamy wysuwając pazury. Zabieg staramy się przeprowadzić szybko i zdecydowanie.

Do obcięcia pazurów możemy przygotować ręcznik lub kocyk, możemy zawinąć kota i stopniowo wyjmować łapki, zastosować chwyt weterynaryjny, który jest najskuteczniejszy lub położyć kota i lekko opierając swoje ramię na kocie – pozwolić mu schować głowę w zgięciu łokcia a samemu przystąpić do wykonania zabiegu – cały czas kontrolując sygnały ostrzegawcze.
Pod żadnym pozorem nie przyduszamy kota do stołu, nie ściskamy i nie przypinamy na smyczy! 

Pielęgnacja oczu i okolic pyszczka 

 

Pielęgnacja pyszczka dotyczy przede wszystkim Persów i Egzotyków – ze względu na spłaszczony pyszczek. Koty tych ras miewają problemy z ropiejącymi oczami oraz wynikającymi z tego zabrudzeniami w okolicach oczu i nosa. Aby zapobiec zabrudzeniom, które utrudniają takim kociakom patrzenie na świat – należy codziennie przemywać i przecierać kocie oczy.

 

Do przecierania kocich oczu używamy specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji – preparaty te nie tylko oczyszczą zabrudzenia ale także zapewnią specjalną ochronną warstwę odprowadzającą łzę na sierść – zamiast osadzić ją w kąciku oka a następnie na skórze.

Do codziennej pielęgnacji oczu będziemy potrzebować: 1. Preparatu do pielęgnacji oczu przeznaczonego dla kotów 2. Wacików i chusteczek 3. Letniej wody

Nakładamy preparat za pomocą wacika – przecieramy oko i pyszczek letnią wodą a następnie wycieramy do sucha specjalną szmatką (może być z mikrofibry) lub papierem/ligniną. 

 

Włosy w uszach i wąsy

Kocie wąsy i włoski wystające z uszu są świętością – nie należy pod żadnym pozorem ich obcinać! Służą kotu jako radary, dzięki nim kot potrafi ocenić odległość i zmierzyć wszystko to co ma zamiar zmierzyć 🙂 Zarówno wąsy jak i włosy w uszach pozwalają kotu podjąć decyzję w którym momencie należy spadając – odwrócić się na cztery łapy. To wyjątkowe narzędzia przetrwania, wyjątkowych zwierząt.