PielęgnacjaZ życia groomeraZdrowie

Dlaczego usługę strzyżenia wykonuje się z kąpielą?

Hej Kochani, dziś w temacie „z życia groomera” odpowiemy na często zadawane przez właścicieli pytanie – dlaczego usługa strzyżenia lub wyczesywania wykonywana jest z kąpielą i wyjaśnimy w jakim celu psi fryzjerzy zachęcają do kąpania psa i odmawiają usługi bez kąpieli.
Kąpiel w salonie groomerskim jest podstawową czynnością w pielęgnacji psów. W gabinetach psiej urody zapewnione są odpowiednie warunki aby bezpiecznie i komfortowo wykąpać psa, groomer natomiast to osoba, która tą kąpiel wykona prawidłowo i dokładnie, dlatego warto powierzyć mu tą czynność.

W większości salonów groomerskich kąpiel jest obowiązkowa i jest ona włączona w cenę usługi strzyżenia, nawet jeśli właściciel zażyczy sobie samo obcinanie lub wyczesywanie to cena raczej nie ulegnie zmianie wręcz przeciwnie, można się spotkać z sytuacją w której cena będzie wyższa, dlaczego? Oto kilka powodów:

 

 Dbałość o sprzęt groomerski: obcinanie lub golenie brudnej sierści bardzo szybko niszczy sprzęt, tępi nożyczki oraz ostrza maszynek groomerskich. Sierść psa nie musi być brudna od błota aby uznać, że nie jest ona pierwszej świeżości 🙂 Na psiej sierści osiada piasek, kurz, łój skórny – włos staje się nieprzyjemny w dotyku i brakuje mu objętości. Każdy kto pracuje narzędziami, wie, że należy dbać o sprzęt, który jest kosztowny i jest niezbędny do wykonywania usługi. Aby usługa była wykonana prawidłowo – sprzęt musi być sprawny.

Odżywienie skóry – W gabinetach psiej urody stosuje się tylko i wyłącznie kosmetyki dla zwierząt. Psy mają wyższe PH skóry – od 6,5 do 8,5 dlatego nie powinno się stosować absolutnie kosmetyków dla ludzi. Groomer podczas kąpieli zastosuje odpowiednią temperaturę wody – nie powinna być zbyt zimna ani też zbyt gorąca ponieważ wówczas może pojawić się łupież i podrażnienia. Odpowiednimi ruchami psi fryzjer wmasuje we wsłos odpowiedni rodzaj szamponu dopasowany do potrzeb zwierzęcia w zależności od: rodzaju sierści, wieku psa, stanu skóry, kondycji włosa itp. Po nałożeniu odpowiedniego szamponu i dokładnej kąpieli, na sierść zostanie nałożona odpowiednia odżywka zapewniająca odpowiednie nawilżenie włosa i skóry. Zdarza się, że pies musi być wykąpany dwoma rodzajami szamponu – np. szamponem głęboko czyszczącym w przypadku bardzo brudnej sierści a następnie szamponem pielęgnującym.

Nadanie szacie odpowiedniej struktury i koloru – profesjonalnie wykonana kąpiel łączy się z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków dopasowanych do rodzaju włosa dla danej rasy. W innym szamponie wykąpany zostanie York o jedwabistej sierści, w innym Foxterrier o szorstkim i sztywnym włosie, w jeszcze innym szczenię lub pies cierpiący na choroby skóry.

Uzyskanie  objętośćci włosa – objętość jest bardzo ważna w przypadku strzyżenia Shih-Tsu, Maltańczyków, Lhasa Apso i innych psów ozdobnych. Włos świeżo umyty to jak już powiedzieliśmy włos odżywiony i uniesiony. Po kąpieli i odpowiednim suszeniu zyskuje sprężystość i dobrze układa się po strzyżeniu.

Odpowiednie suszenie –  psi fryzjer na swoim wyposażeniu ma do dyspozycji profesjonalną suszark groomerską. Taka suszarka posiada możliwość regulacji temperatury oraz mocy nawiewu. Odpowiednie suszenie do podstawa dobrego strzyżenia – pies jest rozczesywany w trakcie suszenia oraz nawilżany odżywkami w sprayu aby wcześniej nawilżona skóra nie została ponownie wysuszona pod wpływem suszarki. Groomerzy mają również swoje tajemnicze sposoby na zachowanie pięknej lśniącej szaty i zamknięcie łusek włosa aby był on zdrowy i miły w dotyku w efekcie końcowym 🙂

Mam nadzieję, że wyżej wymienione  4 punkty przemawiają za zdecydowaniem się na usługę kąpieli w salonie groomerskim do tych osób, które  przyczyniają się do uzyskania pięknego efektu końcowego i metamorfoz Waszych psiaków. Pamiętajcie, że jednym z najważniejszych etapów dobrego strzyżenia jest po 1 rozczesanie psa przed włożeniem do wanny i wycięcie najbardziej problematycznych kołtunów, następnie kąpiel, odżywienie włosa, właściwe spłukanie preparatów, osuszenie sierści ręcznikiem (ręcznik zwykły lub papierowy przykładamy do sierści, nie pocieramy!) następnie prawidłowe suszenie psa. Profesjonalnie wykonana kąpiel przyniesie nieporównywalnie lepsze efekty – niż kąpiel wykonana w domu przez właściciela. Jeżeli jednak Wasz pies bardzo źle znosi wizyty u groomera i chcecie zaoszczędzić mu stersu – możecie wykąpać go przed wizytą (najlepijej w dniu wizyty lub najpóźniej jak to możliwe, aby sierść psa była świeża) i zastosować odpowiednie suszenie włosa, aby sierść po kąpieli nie była posklejana.

Na profesjonalne kąpiele zapraszamy oczywiście do Doggie Style gabinet psiej urody – gdzie otrzymacie super ceny i promocje międzyinnymi na kąpiele!