Mam psaZdrowie

Codzienne produkty niebezpieczne dla zdrowia psa

Psy kochają jedzenie, dzięki ich zamiłowaniu do smakołyków, czworonożnych przyjaciół można nauczyć wielu sztuczek i zasad posłuszeństwa – nagradzając oczekiwane zachowania. Jednak fakt, że psy są łasuchami, może być dla nich również bardzo niebezpieczny, dziś opowiemy Wam o kilku produktach obecnych w ludzkiej diecie, które absolutnie nie powinny trafić do psiego układu pokarmowego, zaczynajmy!

  1. CZEKOLADA – Zawarta w czekoladzie teobromina jako alkaloid należy do grupy zasadowych związków organicznych, większość alkaloidów wykazuje trujące działanie również dla organizmu ludzkiego. W przypadku czekolady obecność teobrominy jest zbyt niska aby zaszkodzić człowiekowi, ale jest wystarczająca do poważnego zatrucia psa. Wynika to z faktu iż zwierzęta wolniej metabolizują ten składnik, nie jest on wydalany lecz kumuluje się w organizmie co jest przyczyną zatrucia. OBJAWY ZATRUCIA : Ujawniają się w ciągu 24 godzin (najczęściej jednak już po upływie około 6godzin od spożycia ) mogą to być : problemy z oddychaniem, nadpobudliwość, zwiększone pragnienie, drgawki, ślinotok i utrata równowagi.
Produkty zawierające niebezpieczną dla zwierząt teobrominę to popularne napoje takie jak kawa i herbata oraz słodycze zawierające czekoladę

2. CEBULA I SZCZYPIOREK – Te popularne dodatki do dań i sałatek zawierają toksyczne dwusiarczki , substancje te w psim organizmie utleniają się prowadząc bezpośrednio do rozpadu czerwonych krwinek czego wynikiem jest spadek poziomu hemoglobiny prowadząc do anemii. Toksyczność uzależniona jest oczywiście od dawki i wagi psa, objawem zatrucia są: osłabienie, biegunka i wymioty. Zatrucie to raczej nie spowoduje tak poważnego zagrożenia dla życia psa, jaki może wywołać teobromina obecna w czekoladzie lub kawie, ale w przypadku małego psa może bardzo silnie osłabić jego organizm.

3. KSYLITOL – Cukier Brzozowy jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych trucizn dla psów, wywołuje uwalnianie się insuliny w bardzo dużych ilościach, spadek poziomu cukru we krwi oraz nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Ponieważ od jakiegoś czasu jest to bardzo popularny zastępca białego cukru, jako naturalny słodzik występuje w bardzo wielu produktach np. dietetycznych batonikach, słodyczach, napojach, gumach do żucia oraz przetworach owocowych i wielu, wielu innych…

Ksylitol to naturalny słodzik powstający w wyniku hydrolizy drewna brzozy (sam proces wytwarzania ksylitolu jest bardzo skomplikowany) w procesie powstawania ksylitolu musi mieć miejsce redukcja ksylozy, która sama w sobie nie jest trawiona również przez człowieka i nadaje się do spożycia dopiero po przejściu całej sekwencji działań mających za zadanie oczyszczenie produktu tak aby nadawał się do spożycia.


4. AWOKADO – Mamy na liście kolejny super zdrowy produkt w ludzkiej diecie, za to bardzo szkodliwy dla zwierząt domowych (nie tylko psów). Awokado zawiera persin – toksynę śmiertelną dla ptaków oraz małych zwierząt, niebezpieczną dla zdrowia większych stworzeń. Właściwości tej toksyny, podobnie jak w innych przypadkach zależą od przyjętej dawki, nadmiar persinu w ogranizmie powoduje : wymioty, biegunkę, ogólne osłabienie organizmu, krótko mówiąc : ciężkie zatrucie pokarmowe. (Zdarza się czasem, że w niektórych produktach dla psów przeznaczonych do czyszczenia zębów w składzie może znaleźć się awokado, obecność tego składnika wywołuje dyskusje na forach dotyczących żywienia psów, podobnie jak obecność cytrusów w niektórych karmach) – tak jak wspominaliśmy wcześniej wszystko zależy od dawki, sposobu podania i przetworzenia danego składnika, jeżeli nie ufamy składom danych produktów, najlepiej wybrać coś innego, jedno jest pewne – zawsze warto czytać listę składników 🙂

Uważajmy na nasze psiaki! Nawet najlepiej wyszkolony pies, może czasem dać się ponieść zapachom ze stołu, dlatego mając psa lub inne zwierzę domowe nie zostawiajmy jedzenia z psem bez nadzoru

5. RODZYNKI I WINOGRONA – Wciąż trwają badania nad wyodrębieniem substancji, która działa toksycznie na psy, dociekania trwają już od 1998 roku. Wiadomo jednak na pewno, że spożycie przez psa rodzynek lub winogron prowadzi do silnej niewydolności nerek, objawami zatrucia są: ślinotok, nie wydalanie moczu z organizmu, biegunka i rzadziej drgawki.

6. ALKOHOL – Zwierzęta absolutnie nie trawią alkoholu w żadnej postaci!

Inne produkty niebezpieczne dla zdrowia zwierząt domowych: Chmiel i owoce cytrusowe, orzechy macadamia, większość pestek z owoców oraz niektóre zioła (przed zastosowaniem ziół najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii).

Jako właściciele psów okazujmy swoją miłość nie tylko przekazywaniem pozytywnych emocji ale także zdrowym i odpowiedzialnym żywieniem

Pamiętajmy, że MIŁOŚĆ to nie tylko zapewnianie naszym czworonogom odpowiedniej ilości zabawy, spacerów i pieszczot – to również a może przede wszystkim dbałość o zdrowie naszych pupili. Zdobywanie wiedzy na temat potrzeb emocjonalnych i zdrowotnych, wprowadzenie odpowiedniej diety adekwatnej do stylu życia lub specjalnych potrzeb. Kontrola wagi, stanu sierści i uzębienia, zabezpieczenie przed pasożytami i wiele wiele innych odpowiedzialnych zachowań. Zwierzę pod opieką człowieka zdane jest tylko na niego i jego decyzje – jeżeli więc kochacie swoje psy, pamiętajcie o właściwej diecie wolnej od trucizn i toksyn a bogatej w witaminy i substancje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania psich organizmów.

Psy są drapieżnikami, tego nie zmienimy, dlatego podstawowym składnikiem w psiej diecie powinno być mięso, zawarte jest ono zarówno w suchej jak i mokrej karmie, w zależności od rodzaju karmy jego ilość i jakość są różne, możemy również sami przygotowywać posiłki naszym pupilom lub wprowadzić dietę BARF najlepiej pod okiem fachowca, który dopasuje dietę do stylu życia psa. Porządanymi dodatkami w psiej diecie są niektóre owoce i warzywa zapewniające witaminy – polecane dodatki to międzyinnymi: marchew, pietruszka, dynia, żurawina, owoce leśne (borówki, maliny, jagody), i arbuz w niewielkich ilościach.