Mam psaPielęgnacjaZ życia groomera

Czym kierować się w wyborze salonu groomerskiego?

Dzisiaj podpowiemy jak wybrać dobry salon dla Waszego pupila 🙂 Zapraszamy do lektury, mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne.

Zapewne większość z Was rozpoczyna szukanie salonu groomerskiego od internetu – w dobie facebooka i inncyh portali bardzo łatwo można uzyskać informacje o danym miejscu.
1. Opinie w internecie  Oceny salonu w internecie mogą być przydatne jednak nie powinniście rygorystycznie się nimi kierować. Oczywiście zazwyczaj opinie odzwierciedlają prawdę jednak jest sporo małych salonów, które nawet nie posiadają strony internetowej a groomerzy posiadają wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Dodatkowo opinie bywają różne, pamiętajcie nie zawsze „obsmarowanie”kogoś w internecie  jest odzwierciedleniem rzeczywistości.
Czasem groomer musi postawić sprawę jasno przed właścicielem, wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że ich pies jest w takim stanie zaniedbania, że jedynym wyjściem jest np. zgolenie całej zflicowanej sierści, często dochodzi w tym temacie do sporów między psim fryzjerem a groomerem gdyż efekt strzyżenia jest daleki od oczekiwanego.
Oczywiście groomerzy są tylko ludźmi, każdy popełnia błędy ale jedno jest pewne – groomer kocha pracę ze zwierzętami, wypadki jednak się zdarzają. Groomer nie chce skaleczyć psa lub kontuzjować, celem groomera nie jest również wywołanie podrażnień skóry czy alergii ale takie rzeczy w salonach groomerskich mają miejsce  się i będą się zdarzały. 
2. Wizyta zapoznawcza  przed właściwą wizytą, koniecznie udajcie się do wybranego salonu i porozmawiajcie z groomerem, obejrzyjcie cały salon i nie zapomnijcie zabrać ze sobą swojego pupila. Obserwujcie zachowanie swojego czworonoga, zwróćcie uwagę na czystość, czy narzędzia mają swoje miejsce, czy panuje odpowiednia temperatura.
3. Przedstawienie swoich oczekiwań – udając się do gabinetu psiej urody musimy dokładnie wiedzieć czego wymagamy od groomera. Osoba, która będzie strzyc Waszego pupila będzie starała się zrobić dokładny wywiad, jeżeli jednak macie możliwość pokazania groomerowi fryzury, którą chcecie osiągnąć to warto zabrać ze sobą zdjęcie/szkic – wówczas w trakcie konsultacji, psi fryzjer poinformuje Was oceniając stan sierści czy dana fryzura jest możliwa do wykonania lub zaproponuje inne rozwiązania.

4. Poinformuj groomera o celach wystawowych – Jeżeli planujesz wystawiać swojego psa lub kota poinformuj o tym groomera, to bardzo ważne. Nie każdy psi fryzjer będzie w stanie dobrze przygotować zwierzę do wystawy. Taka informacja jest w szczególności ważna wówczas gdy mamy do czynienia z rasami szorstkowłosymi lub długowłosymi. Terriery na potrzeby wystaw muszą być regularnie trymowane, ogolony włos odrasta bardziej delikatny i miękki, tracąc swoją strukturę. Ta sama zasada dotyczy psów długowłosych – sierść odrasta długo, może zmienić swoją strukturę. Groomer ma prawo odmówić przygotowania psa do wystawy, może wówczas również polecić inny salon, w którym Twój pies zostanie właściwie przygotowany.
5. Przeprowadź wywiad wśród sąsiadów i znajomych – Najlepszą reklamą dla salonu groomerskiego jest polecenie go przez znajomych – spróbuj popytać innych właścicieli w swoim sąsiedztwie o dany salon, zbierz swoje włanse opinie i co najważniejsze – poznaj groomera, porozmawiaj z nim, sprawdź jego wiedzę i oceń czy chcesz współpracować. Warto zostawać w tym samym salonie, dla psa oznacza to zniwelowanie stresu związanego z odwiedzaniem nowych miejsc, nawet jeśli Twój pupil nie przepada za wizytami u fryzjera, to lepiej dla niego aby był zaprowadzany w to samo miejsce.