Kiedy przygotowujemy się do wizyty w salonie fryzjerskim dla ludzi, nie musimy podejmować wielkich planów poza zapisaniem się z odpowiednim wyprzedzeniem na odpowiednią godzinę i datę – w przypadku psa lub kota przygotowanie zwierzęcia do odwiedzenia groomera jest bardzo ważne i trochę bardziej złożone.
Zwierzęta cenią sobie spokój, powtarzalność, rytuały codzienne – im nasze zwierzę jest starsze tym bardziej lubi spokój i harmonię. Dla psa lub kota wizyta u psiego fryzjera jest dość stresującym wydarzeniem, kąpiel,suszenie, strzyżenie, wyczesywanie i inne zabiegi nie należą do najprzyjemniejszych dla czworonoga.
W gabinecie psiej urody unoszą się różnorodne zapachy, zarówno te interesujące – zapachy innych psów i kotów oraz zapachy nie korzystne dla psiego nosa – perfumy, szampony, odżywki i płyny odkażające, bakteriobójcze przypominające specyficzną woń z gabinetu weterynaryjnego… Ta mieszanka w połączeniu z wizytą w nowym miejscu i obecnością człowieka, który obmacuje i wyciąga cały arsenał dziwnych sprzętów i narzędzi przyczynia się do budowania napięcia w zwierzęciu.
Oczywiście dobry groomer, na którego sercu leży poczucie komfortu Waszego pupila dołoży wszelkich starań aby pies lub kot poczuł się dobrze w gabinecie i zrelaksował się na tyle, na ile jest to możliwe, ale to po stronie właściciela, leży właściwe przygotowanie zwierzęcia to tej wielkiej przygody!
Oto 6 najważniejszych punktów, jakie należy spełnić aby nasze zwierzę miało szanse na zniwelowanie stresu:
1) Zarówno w przypadku kotów jak i psów, najlepszym rozwiązaniem na bezstresowe przejście wizyty w salonie piękności jest przyprowadzenie zwierzaka na wizytę zapoznawczą – wizyta taka powinna być krótka, mieć charakter zabawy i dać zwierzęciu odrobinę czasu na rozpoznanie terenu. Pozwólcie psu i kotu obwąchać wszystkie kąty w salonie groomerskim, łącznie z osobą, która będzie pielęgnować Waszego pupila 🙂
2) Przedstawienie sprzętu do czesania – większość właścicieli choć raz podjęło próbę wyczesania swojego zwierzaka, jak te próby się kończą to oczywiście odrębna historia ale na pewno posiadacie w domu szczotki i grzebienie zakupione dla Waszych pupili – pokażcie im te sprzęty w formie zabawy, pozwólcie powąchać szczotkę, czeszccie swoje zwierzęta delikatnie aby zwierzę pozytywnie skojarzyło podstawowe narzędzia pielęgnacji.
3) Spacer i chwila relaksu – przed wyjściem/wyjazdem do groomera poświęćcie swojemu zwierzęciu swój czas – zabierzcie psa na porządny, długi spacer ale nie podejmujcie z nim aktywności które mocno pobudzają psa – odradza się rzucanie piłki lub przeciąganie lin czy bieganie, natomiast zwykły spokojny spacer z możliwością obwąchania różnych ciekawostek będzie jak najbardziej wskazany. Pies relaksuje się podczas wędrówki, pozwólcie swojemu psiakowi załatwić ze spokojem wszystkie potrzeby tak aby w sytuacji stresowej nie musiał załatwiać ich w wannie lub na groomerskim stole świeżo po skończeniu nowej fryzury 🙂
4) Nie należy karmić psa co najmniej 2 godziny przed wizytą – po pierwsze jeśli pies się zestresuje może zwrócić swój obiad, po drugie łatwiej będzie być może zrelaksować i zainteresować lub nagrodzić smakołykami pieska, który nie jest objedzony. Przysmaki budzą pozytywne skojarzenia a na tym powinno zależeć zarówno właścicielom jak i groomerom ponieważ właśnie pozytywne skojarzenia pozwalają zbudować wspaniałą współpracę między psem i groomerem.
5) Poinformujcie groomera o schorzeniach, alergiach i lękach Waszego zwierzaka – jeśli Wasz pies cierpi na padaczkę, alergie pokarmowe lub dermatologiczne, ma problemy ze stawami lub szybko się denerwuje bardzo rozsądnym wyjściem będzie poinformowanie o tym psiego fryzjera. Ta wiedza pozwoli na indywidualne podejście do Waszego zwierzęcia i zapewnienie mu bezpiecznej wizyty.
6) Nie poganiaj groomerai uszanuj jego czas! Każdy z nas lubi pracować w spokoju, to samo dotyczy psich fryzjerów, jeśli planujecie zabrać swojego zwierzaka do salonu groomerskiego musicie w swoim planie dnia uwzględnić czas na dojazd i wykonanie zamówionej usługi – często trudno określić jak długo będzie trwało strzyżenie lub wyczesywanie. Czas usługi określany jest na podstawie stanu zwierzęcia, stanu sierści i zachowania samego zwierzęcia. Każdy porządny groomer zachowuje sobie odpowiednie odstępy między wizytami – mimo to czasem nie wystarcza czasu – jeżeli umawiacie się na daną godzinę a chcecie przyjechać wcześniej – poinformujcie o tym salon do którego się wybieracie. W małych salonach groomerskich takich jak Canisi gabinet psiej urody – liczy się indywidualne podejście do zwierzaka, jeżeli przyjedziecie ze swoim pupilem za wcześnie może okazać się, że na stole groomerskim będzie jeszcze obsługiwany inny psi lub koci klient – spowoduje to rozproszenie uwagi zarówno groomera jak i zwierzęcia poddawanego zabiegom pielęgnacyjnym co z kolei utrudni zachowanie bardzo ważnego bezpieczeństwa pracy w salonie groomerskim.
Spełniając wszystkie te ważne punkty zapewnicie swojemu zwierzakowi doskonałe przygotowanie do wizyty. Pamiętajcie o tym, że dla zwierzęcia wszystkie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne i wyprawa do gabinetu pielęgnacji zwierząt działa bardzo pobudzająco, pies i kot są bardzo czujne a ich zmysły działają na pełnych obrotach – również wysiłek fizyczny i psychiczny bardzo męczy czworonogi dlatego nie będzie w tym nic dziwnego jeśli Wasz pupil po powrocie do domu rzuci się na miskę z wodą i jedzeniem a następnie zapadnie w błogi sen – dotyczy to w szczególności młodych zwierząt (szczeniąt i kociąt) takie zachowanie to zdrowa reakcja i nie oznacza, że zwierzak został nafaszerowany jakimiś środkami. W gabinecie Doggie Style nie stosujemy ŻADNYCH środków uspokajających – nastawiamy się na profesjonalną współpracę z psem na zasadzie pozytywnych skojarzeń 🙂