Mam psa

Powody dla których warto adoptować psa ze schroniska

Jeżeli czytasz tego posta to znaczy, że prawdopodobnie doszłaś/doszedłeś do wniosku, że warto mieć psa 🙂 Co to tego faktu nie ma wątpliwości, pies to szczęscie na czterech łapach, wspaniała istota, która pokocha Cię  bezwarunkowo.

Psa możesz kupić lub adoptować, dziś pozostaniemy przy temacie adopcji i tego dlaczego warto adoptować psa ze schroniska i opowiemy o tym czym będzie różnił się taki pies od psa pochodzącego z hodowli.

Po pierwsze na samym początku obalmy mit dotyczący psów rasowych, pamiętajmy, że prawdziwy rasowy pies jest rasowy tylko wówczas gdy posiada metrykę FCI – Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, której przedstawicielem w Polsce, jest ZKWP – Związek Kynologiczny w Polsce. Pies pochodzący z innych hodowli lub też pseudohodowli nawet taki, który posiada metrykę i pieczątki ze stowarzyszeń a nie posiada metryki i tatuażu ZKWP – nie jest psem rasowym – jest psem w typie rasy.

O tym jak rozpoznać legalną hodowlę i na co zwrócić uwagę piszemy tutaj.

Czy pies z adopcji to zawsze mieszaniec? Większość psów w schroniskach i adopcjach to tak zwane kundelki, jeżeli jednak zależy Ci na psie rasowym, masz możliwość adoptować takiego psiaka z fundacji i stowarzyszeń zajmujących się konkretnymi rasami. Gama fundacji jest w Polsce bardzo szeroka, psa konkretnej rasy adoptować można międzyinnymi z: TTB Poznań – Fundacja zajmująca się psami typu bull, Charty w potrzebie – nazwa wskazuje na psiaki jakimi zajmuje się instytucja, podobnie jak Fundacja Setery w Potrzebie, Jamniki Niczyje, Rottka.pl fundacja działająca w temacie Rottweilerów. Istnieje też ogromna liczba grup na facebooku na których znaleźć można ogłoszenia z konkretnymi rasami psów – wśród tych wszystkich psiaków są zarówno pieski w typie jak i psy z rodowodami – warto zastanowić się nad adopcją takiego psiaka zanim zdecydujesz się na swoją wymarzoną rasę i zapłacisz u hodowcy dużą sumę pieniędzy 🙂

Pies adoptowany przywiązuje się do nowego właściciela bardzo szybko – Jeżeli adoptujesz psa ze schroniska, poczuje on z Tobą więź prawdopodobnie już od pierwszego dnia. Nawet jeśli będzie przestraszony nową sytuacją, nowym domem, nawet jeśli będzie chodził z podkulonym ogonem i nie będzie chciał chodzić na smyczy – pokocha swojego nowego właściciela od pierwszego wejrzenia. Zwierzę z adopcji, w szczególności pies będzie Tobie wierny i wdzięczny za to, że stał się członkiem Twojego stada. Psy mają potrzebę życia społecznego, niezależnie od tego jak liczna będzie ich nowa rodzina, poczują się bezpiecznie i odprężą się pokazując z dnia na dzień swój wspaniały i nie powtarzalny charakter.

Pies będzie wysterylizowany – Zaletą wzięcia psa ze schroniska lub z fundacji jest to, że taki pies prawdopodobnie zostanie wysterylizowany przed adopcją na koszt schroniska/fundacji lub będzie istniała możliwość wysterylizowania zwierzęcia po obniżonych kosztach. (Zwierzęta sterylizowane są bezpłatnie międzyinnymi w Łodzi i w Toruniu)  Niektóre schroniska, w szczególności schroniska w większych miastach dają możliwość wykastrowania/sterylizacji psa na koszt schroniska, praktykują taką zasadyę również niektóre fundacje. Jako przyszły właściciel adoptowanego psa lub kota musisz poddać zwierzę sterylizacji, jest to wymóg – najlepiej przed planowaną adopcją dowiedzieć się i upewnić na jakich zasadach funkcjonuje instytucja od której zabieracie swojego pupila i po czyjej stronie będzie spoczywał obowiązek sterylizacji.

Pies będzie tańszy niż pies z hodowli – Biorąc psa z fundacji lub schroniska musimy liczyć się z niewielkim kosztem związanym z wydaniem zwierzęcia przez opiekującą się nim organizację, żadna organizacja nie wyda zwierzęcia bezpłatnie. W większości schronisk opłata za wydanie psa do adopcji waha się między 100 a 200zł. Jest to opłata symboliczna, przede wszystkim przeznaczana na koszty utrzymania schroniska. W przypadku piesków starszych i schorowanych opłata często jest niższa.

Fundacje i schroniska poproszą również o podpisanie dokumentów adopcyjnych i umowy z której nie wywiązanie się również związane jest z kosztami, w porównaniu jednak z zakupem psa rasowego z hodowli lub też psa pseudorasowego od handlarza musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami, sięgającymi kilkuset lub kilku tysięcy złotych – w przypadku hodowli.

Pies będzie odrobaczony, zaszczepiony oraz zaczipowany – Psiak ze schroniska powinien otrzymać książeczkę zdrowia w której znajdą się aktualne szczepienia oraz odrobaczenie jak również czip – dane z nadajnika można zmienić u weterynarza na nazwisko aktualnego właściciela. Oczywiście szczepienie i odrobaczenie nie jest kwestią jednorazową,obowiązkiem nowego właściciela jest oczywiście dbałość o zdrowie swojego pupila i prowadzenie go na regularne kontrole, szczepienia i odrobaczanie – psy z hodowli również otrzymują taki pakiet, natomiast nie można się tego spodziewać po psach z pseudohodowli…

Pies będzie miał super zniżki w gabinecie psiej urody – Doggie Style – gorąco zapraszamy do naszego salonu, ponieważ psiaki z adopcji za okazaniem umowy adopcyjnej otrzymają atrakcyjne rabaty 😉