Mam psaZdrowie

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla psa?

Witajcie w Nowym Roku! 


Postanowiliśmy, że pozostaniemy w tematyce zabawy, w końcu wciąż mamy karnawał i opowiemy Wam dzisiaj o tym jakie zabawki są najbezpieczniejsze dla Waszych czworonożnych przyjaciół. 
W sklepach zoologicznych i w sprzedaży internetowej dostępne są różnorodne zabawki, dowolnych wielkości, z dowolnych materiałów i zapachów. Giętkie, twarde, miękkie, wodoodporne, niezniszczalne, nie tonące…

Cechy można byłoby jeszcze długo wymieniać, ale ten artykuł stworzyliśmy w celu uporządkowania wiedzy na temat zabawek. 


W tym artykule skupimy się na zabawkach dla psów. 

Rozmiar ma znaczenie…


W przypadku psich akcesoriów rozmiar powinien być dostosowany do wielkości psa, jak również do siły jego szczęk i możliwości rozwarcia pyska. Większe zwierzęta mogą połknąć piłki, które nie będą dla nich odpowiednie. 
Wiadomo już , że psy ras takich jak bullteriery, amstaffy, buldogi, boksery i inne większe psy są w stanie połknąć piłkę rozmiarów piłeczki tenisowej, dlatego zabawki przeznaczone dla przedstawicieli tych ras powinny być znacznie większe. 


Szczególnie niebezpieczne są gładkie piłki, które przy pomocy śliny mogą wślizgnąć się do przełyku – co może spowodować zadławienie a w konsekwencji śmierć zwierzęcia. 
W przypadku piłek, najlepsze są takie które mają wypustki – lub długi sznurek (w jaki wyposażone są zabawki do zabawy w przeciąganie). 


Materiał z jakich zrobione są piłeczki powinien być oczywiście dopuszczony do użytku przez zwierzęta, odradzamy zabaw z piłkami tenisowymi ponieważ są one obite materiałem (mieszanką filcu i sztucznych włókien) – odklejającym się w trakcie obgryzania – grozi to połknięciem fragmentu okleiny lub włókien. 


Absolutnie zakazane są oczywiście piłeczki kauczukowe (małe piłeczki z automatów) nawet te największe są zbyt małe aby mogły służyć do zabawy większości psom – dodatkowo są bardzo nietrwałe – kruszą się a więc tak samo jak w przypadku piłek tenisowych występuje ryzyko ,że trafią do przewodu pokarmowego naszego pupila. 

Sznury, liny i zabawy w przeciąganie 


Do wspólnych zabaw w przeciąganie powinniśmy używać zabawek w formie plecionych sznurów (na tyle mocnych, aby nie wychodziły z zabawki żadne fragmenty materiału). Większość zabawek dostępnych w sklepach jest do tego przystosowana(sznurki bawełniane)  i to z nich powinniśmy korzystać. Sznurki dostępne w asortymencie sklepów budowlanych lub ogrodniczych mają inne przeznaczenie. (do zabawy nie nadają się sznurki sizalowe lub jutowe) zabawa tego rodzaju materiałami może być bardzo niebezpieczna dla psa! 

Maskotki i piszczałki 


Tego typu zabawki mogą się sprawdzać w przypadku spokojniejszych psów, które lubią mieć zabawkę przy sobie a niekoniecznie ją tarmosić. Pomimo, że w sklepach znajdziemy dużo tego typu asortymentu to raczej nie jest to najlepszy rodzaj zabawek. Maskotki są wypełnione watowatymi materiałami, które po przegryzieniu powłoki mogą zostać wyciągnięte i oczywiście …. zgadliście, połknięte! 
Jeśli chodzi o piszczałki, to one również nie należą do zbyt wytrzymałych a dodatkowo mogą być bardzo irytujące zarówno dla użytkownika jak i otoczenia. 

Kong i inne rodzaje gryzaków 


Bardzo popularnym i lubianym zabawki zdobywającym rzeszę zwolenników jest tzw. Kong – to zabawka różnych rozmiarów wykonana z różnej miękkości kauczuku. Służy zarówno celom rozrywkowym jak i treningowym – do wnętrza zabawki można schować smakołyki – zadaniem psa jest dostanie się do pyszności.
Kong to doskonałe rozwiązanie na zajęcie psa np. podczas naszej nieobecności lub po prostu nagrodzenie za dobre zachowanie. 


Od niedawna popularne stają się również gryzaki naturalne z poroża – nie mają ostrych krawędzi ponieważ są przystosowane do użytku dla zwierząt – są bardzo trwałe – doskonale czyszczą zęby i dziąsła i podobno obniżają poziom cholesterolu oraz zawierają wiele minerałów między innymi: wapno, żelazo, białko, potas. 
Co ważne – producenci zapewniają, że poroże pochodzi wyłącznie z rogów zgubionych przez leśne zwierzęta. 

Podsumowując:

Wybierając zabawki dla naszych czworonogów musimy kierować się : wiekiem, rozmiarem szczęk, temperamentem i rodzajem aktywności psa. Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo, nie wybieramy małych przedmiotów lub przedmiotów łatwych do rozgryzienia.

  1. Piłki z wypustkami, jeżeli gładkie to wyłącznie z materiałów dopuszczonych do użytku przez zwierzęta.
  2. Większe psy powinny bawić się piłkami o kilka centymetrów większymi niż rozmiar klasycznej piłki tenisowej
  3. Sznurki i inne zabawki do przeciągania powinny być dobrze splecione bez wystających włókien, absolutnie do tego typu zabaw nie używamy sznurków przemysłowych!
  4. Unikamy maskotek i zabawek z których odchodzą włókna lub wata.
  5. Kong jest idealną zabawką jeżeli chcemy zająć psa podczas naszej nieobecności, natomiast naturalne gryzaki doskonale wpływają na kondycję psich zębów i dziąseł.

Teraz jesteście już ekspertami od psich zabawek, pozostaje nam życzyć tylko Wam i Waszym pupilom super zabawy!