Mam psaPielęgnacjaZdrowie

O co chodzi w trymowaniu?

Witajcie, w dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące trymowania. Opowiemy o tym jakie rasy można trymować, co daje trymowanie i czy jest ono obowiązkowe dla przedstawicieli ras szorstkowłosych.

Jeżeli jesteście ciekawi o co chodzi w trymowaniu, to zapraszamy do lektury!

Jakie rasy nadają się do trymowania? 

 Trymować można wszystkie psy które mają szorstką, grubą sierść ich szata składa się z ostrego włosa okrywowego (prostego lub lekko falowanego) oraz podszerstka, który jest cieńszy, krótszy  i bardziej miękki. Wśród ras które można trymować są: Foxterrier, Terier Szkocki, Airedale terrier, West white highland terrier, CTR, Sznaucery, Cairn terrier, Gryfonik belgijski, jamnik szorstkowłosy lub Jack Russel Terrier. 

Trymować można również psy wielorasowe (kundelki) które mają sierść odpowiadającą powyższemu opisowi (podwójna okrywa włosowa – szorstki ostry, wypadający włos okrywowy i miękki podszerstek) 

Czym jest trymowanie? A czym nie jest? 

Trymowanie jest usuwaniem martwego włosa okrywowego, jest to zabieg bezbolesny – jeżeli pies czuje trymowanie – włos jest mocno osadzony i musimy użyć dużo siły aby go wyciągnąć – jest to wyrywanie żywego włosa a nie trymowanie. Wyrywanie żywego włosa jest bolesne i może być dla niego traumatycznym przeżyciem. 

Trymowanie to czasem długotrwały proces podzielony na etapy – nie wszystkie włosy okrywowe są w tej samej fazie w tym samym czasie – np. w groomingu wystawowym trymowanie może zostać podzielone na kilka etapów – podobnie w przypadku trymowania komercyjnego nie zawsze uda się wytrymować równo całego psa – czasem należy rozłożyć wizyty na kilka tygodni. 

 

Jaki jest pożytek z trymowania? Czy jest obowiązkowe dla ras szorstkowłosych? 

Uwaga, ten fragment naszego wpisu będzie bardzo ważny przede wszystkim dla właścicieli psów z szorstkim włosem, które nie chodzą na wystawę. Ponieważ tacy właściciele mają wybór czy psa trymować czy pielęgnować jego sierść i skórę w inny sposób

Psy uczęszczające na wystawy FCI – reprezentujące rasy szorstkowłose obowiązkowo muszą być trymowane. Dzisiaj nie poruszamy jednak tematu trymowania wystawowego ponieważ jest to rozległy temat nadający się na osobny artykuł. Dziś omawiamy zalety trymowania w groomingu komercyjnym. 

 A więc co daje trymowanie? 

1. Trymując włos okrywowy usuwamy go aby dać możliwość wzrostu nowego, młodego włosa 

2. Włos okrywowy po regularnym trymowaniu odrasta mocniejszy, bardziej szorstki, grubszy i lśniący 

3. Trymowanie zapobiega brudzeniu się sierści 

4. Dzięki usuwaniu martwego starego włosa umożliwiamy wentylację psiej skórze

5. Regularne trymowanie i pielęgnacja zapobiega kołtunieniu się sierści 

6. Trymowanie pozwala zachować umaszczenie psa w dobrej kondycji 

Wielu hodowców i pasjonatów ras szorstkowłosych oraz groomerów powiedziałoby, że trymowanie jest absolutnie obowiązkowe w tych przypadkach – jednakże z doświadczenia wiemy, że grooming komercyjny rządzi się swoimi prawami – właściciele ras szorstkowłosych często wybierają strzyżenie swoich psów i nie jest to zbrodnia – pod warunkiem, że pielęgnacja będzie odbywała się regularnie. Przedstawiciele ras szorstkowłosych mają jak już wspominaliśmy podwójną okrywę włosową- w celu utrzymania skóry w dobrej kondycji należy zadbać o wentylację na skórze w przeciwnym razie powstaną kołtuny a od nich już krótka droga wiedzie do rozmaitych chorób skórnych, ran i odparzeń. 

Rasy szorstkowłose są wymagające pod względem pielęgnacji tak samo jak inne rasy, które są stałymi bywalcami u groomerów i należy o tym pamiętać. Właściciele ras takich jak wspomniane wyżej sznaucery, westy, terriery szkockie itp decydując się na psa powinni mieć na uwadze częste kąpiele i wyczesywanie lub strzyżenie jeżeli nie wybiorą trymowania. 

Jak zmieni się sierść psa szorstkowłosego po goleniu? 

Sierść psa szorstkowłosego po goleniu może zmienić się znacząco, wiele zależy od konkretnego psa, od tego czy pochodzi z legalnej hodowli czy jest psem w typie rasy o czym powiemy za chwilę. 

Po zgoleniu sierść będzie cieńsza, bardziej miękka w dotyku i delikatniejsza – co ucieszy niektórych właścicieli psów nie wystawowych – wiele osób świadomie decyduje się na strzyżenie swojego psa zamiast trymowania właśnie ze względu na tą zmianę. Należy jednak pamiętać, że po zgoleniu psa maszynką nie możemy już wystawiać psa. 

Sierść psa po goleniu może również zmienić barwę, na ciemnym włosie mogą pojawić się nieznaczne pasma brązowego włosa – sierść może stać się jaśniejsza. Jest to kolejna cecha niepożądana przez sędziów na wystawach FCI ale nie wypływa w żaden negatywny sposób na samopoczucie czy zdrowie naszego pupila. 

Czy można trymować psa w domu? 

Można a nawet jest to wskazane, nawet jeśli pies jest strzyżony maszynką – może zachować włos okrywowy, który pomimo golenia wciąż będzie nadawał się do trymowania – zabieg ten przeprowadzony w domu ułatwi chociażby utrzymanie czystości – pies regularnie trymowany w domu nie będzie gubił martwego włosa a jego skóra będzie lepiej oddychać. 

 

 

Czym trymować psa? 

Jest kilka rodzajów trymerów w zależności od szaty do której są przeznaczone. 

  1. Trymer hakowy (sprawdza się przy dłuższej, gęstej sierści) 
  2. Nóż trymerski – sprawdza się dobrze zarówno w przypadku dłuższej jak i krótszej sierści np. do pielęgnacji Foxterriera lub Jack Russel Terriera 
  3. Kamień trymerski wykorzystywany w groomingu wystawowym sprawdza się zarówno w przypadku ras szorstkowłosych do klasycznego trymowania jak i do usuwania niesfornych, wystających włosów np. u wystawowych Cocer Spanieli – zadaniem kamienia trymerskiego w tym przypadku jest wyrównanie szaty aby była nieskazitelnie gładka. 
  4. Paluszki trymerskie – to gumowe nakładki na palce, które ułatwiają chwytanie i usuwanie włosa okrywowego, nie trzeba ich stosować, wielu właścicieli trymujących swoje psy w domu wykonuje trymowanie palcami. (Skubiąc martwy włos okrywowy) 

 

Czy wszystkie rasy szorstkowłose to rasy szorstkowłose? 

Teoretycznie tak, w praktyce nie za bardzo 🙂 Temat rodowodów poruszaliśmy już na naszym blogu w artykule https://doggiestyle.pl/jak-rozpoznac-legalna-hodowle-i-dlaczego-nie-nalezy-wspierac-pseudohodowli/

Gorąco zachęcamy do jego lektury 🙂 Mówiąc w skrócie – nie wszystkie psy które są sprzedawane jako przedstawiciele danej rasy faktycznie nimi są. Nawet jeśli ich wygląd sugeruje, że nimi są – jeżeli nie pochodzą z legalnej hodowli a w ich dokumentach nie ma oznaczenia ZKwP lub FCI wówczas są to psy w „typie rasy” najczęściej pochodzące z pseudohodowli (a więc biznesów nie legalnych) lub z domowych hodowli które nie mają statusu hodowli. 

Nabywając psa w takim miejscu – poza pierwszorzędnym zagrożeniem , że zwierzę będzie obciążone wadami genetycznymi – musimy liczyć się z tym, że nasz pupil może nie spełniać kryteriów przedstawiciela swojej rasy i np. pies rasy szorstkowłosej zamiast ostrej, szorstkiej i grubej okrywy włosowej będzie miał cienki, lejący się włos – zupełnie nie nadający się do trymowania. 

W tym miejscu jeszcze raz apelujemy – nie wspierajcie pseudohodowli – takie miejsca to oszustwo zarówno wobec osób nabywających psa jak i w stosunku do prawdziwych pasjonatów, hodowców z doświadczeniem, którzy całe serce wkładają w dbałość o jakość swojej hodowli. 

Jeśli marzycie o czworonożnym przyjacielu warto zajrzeć do schronisk i fundacji – czeka tam całe mnóstwo psów , które w różnych okolicznościach straciły dom lub właściciela – dajcie im szansę!