Mam psaZdrowie

Sterylizacja i kastracja – wady, zalety, skutki uboczne

Na tym blogu poruszaliśmy już wiele tematów, dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami dotyczącymi sterylizacji i kastracji oraz poprzeć nasze tezy rzeczowymi argumentami. 
Dziś subiektywnie odpowiemy na pytanie dlaczego warto zdecydować się na sterylizację i kastrację w przypadku psów, jeżeli natomiast chcielibyście poczytać o różnicach pomiędzy sterylizacją i kastracją u kotów zachęcamy do zajrzenia na bloga Koty.pl (kastracja a sterylizacja na czym polega różnica). 


Czym jest kastracja u psów? 
Kastracja polega na wycięciu gonad – czyli jąder. Jest to zabieg chirurgiczny pod narkozą, zwierzę poddane takiemu zabiegowi może tego samego dnia opuścić klinikę weterynaryjną. 


Zalety kastracji: Kastracja jest zabiegiem, który wpływa na hormony płciowe. W przypadku kastracji następuje obniżenie poziomu testosteronu, w związku z tym u psa spada aktywność seksualna i popęd – w trakcie trwania cieczek wiosną i jesienią, pies będzie obojętny wobec krążących w powietrzu zapachów, stanie się spokojniejszy. 
Dzięki kastracji Wasz pies nie przyczyni się do sprowadzenia na świat kolejnych szczeniąt, które później niechciane staną się bezpańskie lub trafią w nieodpowiedzialne ręce. Kastracja jest więc doskonałą metodą antykoncepcji dla psa.
Kastracja może zapobiedz takim chorobom jak: 1. Przerost prostaty / 2. Nowotwór Prostaty /3. Nowotwór Jąder / 4. Zapalenie napletka


Wady kastracji oraz błędne mity dotyczące kastracji: Kastracja NIE MA wpływu na problemy behawioralne psa – zmniejsza ona jedynie agresję wywołaną popędem seksualnym, NIE ZMIENIA CHARAKTERU I PRZYZWYCZAJEŃ PSA. W przypadku problemów z zachowaniem psa, mających inne podłoże niż te wynikające z popędu należy udać się do behawiorysty i rozpocząć współpracę z psem w zależności od zaleceń osoby, która zna się na psiej psychologii. 
Wadą kastracji jest skłonność do przybierania na wadze – można jednak temu zapobiec zmieniając dietę po zabiegu i przestawiając psa na odpowiednią karmę przeznaczoną dla psów po kastracji. 




Kiedy najlepiej przeprowadzić kastrację? Jeżeli mamy szczeniaka, to kastrację według weterynarzy można  przeprowadzić już między 7 a 12 miesiącem życia. Kastrację można później przeprowadzić w każdym wieku, pod warunkiem, że stan  zdrowia psa na to pozwala. W przypadku decyzji o takim zabiegu najlepiej wykonać badanie biochemiczne krwi ,które da lekarzowi weterynarii pełen obraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. 


Czy kastracja jest ryzykownym zabiegiem? Kastracja oraz sterylizacja to jeden z najpopularniejszych i najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach weterynaryjnych, należy jednak pamiętać, że pomimo takiej powszechności wciąż jest to ingerencja chirurgiczna na organizmie zwierzęcia, pies jest pod wpływem narkozy a każda narkoza osłabia organizm. 
Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku każdego zabiegu mogą wystąpić powikłania, ewentualne krwotoki oraz problemy po zabiegu np. z gojeniem się rany itp. dlatego na prawdę ważne jest przeprowadzenie wszelkich badań w celu uniknięcia ewentualnych przykrych niespodzianek. 
Po zabiegu rekonwalescencja trwa około 2 tygodni do miesiąca, w tym czasie należy doglądać czy rana dobrze się goi, odwiedzać weterynarza na wizytach kontrolnych oraz ograniczyć wysiłek u psa (co jest trudne w szczególności u młodych osobników). 

Cz. II Sterylizacja


Cz. 2 Sterylizacja
Sterylizacja polega na usunięciu jajowodów, jajników oraz macicy – rzadziej na podwiązaniu jajowodów (tą metodę stosuje się częściej w przypadku kotów). 

Kiedy najlepiej przeprowadzić sterylizację? Sterylizację można podobnie jak kastrację przeprowadzić w dowolnym wieku u suki, jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. W przypadku młodych zwierząt najbezpieczniej przeprowadzić sterylizację po wystąpieniu pierwszej cieczki – wiąże się to z możliwością skontrolowania aktywności jajników w cyklu – ponieważ najbardziej ryzykownym momentem na wykonanie tego typu zabiegów jest czas w którym może potencjalnie wystąpić cieczka.
Dodatkowo u suk, które mają przeprowadzony zabieg przed wystąpieniem pierwszej cieczki może wystąpić ryzyko nietrzymania moczu oraz zachorowania na mięśniaka kości. 
Według weterynarzy najbezpieczniejszym okresem na wykonanie zabiegu sterylizacji to 3 do 4 miesięcy po wystąpieniu cieczki. W tym czasie występuje najmniejsze ryzyko ewentualnych powikłań, zabieg wykonany zbyt wcześnie lub w trakcie cieczki może spowodować „katastrofę” hormonalną w organizmie zwierzęcia, może wystąpić wzmożona aktywność nadnerczy, które będą za wszelką cenę usiłowały przetransportować brakujące hormony, może się to wiązać z wydzielaniem przez sukę hormonów bardzo podobnych do estrogenów, które mogą zadziałać na psa tak jakby u suki w rzeczywistości wystąpiła cieczka. 
Podobnie jak w przypadku kastracji lub jakiegokolwiek zabiegu przeprowadzanego pod narkozą najlepiej przeprowadzić badanie biochemiczne w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, które ma zostać poddane operacji. 

1. Układ rozrodczy suki, źródło: portalzdrowiapsaikota.pl


Czy sterylizacja jest ryzykownym zabiegiem? 
Wbrew pozorom sterylizacja jest ryzykownym zabiegiem. Jest to operacja znacznie bardziej skomplikowana niż kastracja i wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań. 
Powikłania jakie mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej sterylizacji to międzyinnymi: 


* Krwotoki, infekcje

 *zrosty pooperacyjne *

*odpryski jajników (ZRJ) pozostawienie fragmentu tkanki jajnika, który obrastając naczyniami krwionośnymi będzie usiłował ddtworzyć ponownie jajnik (produkując niewielką ilość hormonów płciowych) mogą wówczas wystąpić wypływy z pochwy przypominające ruję.

 *nietrzymanie moczu 


Rekonwalescencja po zabiegu sterylizacji może trwać nawet kilka miesięcy. Przez pierwszy miesiąc podobnie jak w przypadku kastracji należy powstrzymać zwierzę przed wysoką  aktywnością. Im mniej biegania, skakania i chodzenia po schodach – tym lepiej. Należy bacznie obserwować miejsce nacięcia nawet po usunięciu szwów, warto również obserwować zachowanie suki, które może wskazywać na ewentualne komplikacje lub złe samopoczucie, jeżeli po cieczce pojawią się krwawienia lub inne wydzieliny warto udać się na konsultację do weterynarza.


Posterylizacyjne nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu u suk po sterylizacji częściej występuje u większych ras, ale może zdarzyć się w każdym przypadku. Wynikiem tej anomalii jest  spadek estrogenów w organizmie, ponieważ to właśnie te hormony odpowiadają nie tylko za funkcjonowanie układu rozrodczego ale również moczowego. Posterylizacyjne nietrzymanie moczu może wystąpić nawet kilka miesięcy po zabiegu, najczęściej problem ten idzie w parze również z otyłością. W przypadku wystąpienia takiego schorzenia zalecana jest terapia farmakologiczna oraz odchudzenie zwierzęcia. 


Zalety sterylizacji
Prawidłowo przeprowadzona sterylizacja niesie ze sobą wiele, wiele zalet takich jak: 
1. Skuteczna antykoncepcja – sterylizując sukę możemy mieć pewność, że nie zajdzie w ciążę (w wyniku której po pierwsze mogą wystąpić komplikacje w trakcie i przy porodzie) ale przede wszystkim nie sprowadzimy na świat szczeniąt, które mogą stać się bezpańskie lub trafić do nieodpowiedzialnych właścicieli.  
2. Spadek ryzyka zachorowań na nowotwory narządów płciowych, nowotwory sutka, oraz ropomacicza

 3.  Brak tzw. „ciąży urojonej ” 

4.Spadek ryzyka wystąpienia infekcji narządów rodnych i listwy mlecznej 

5. Obojętność suki wobec psa, brak irytujących zachowań w trakcie trwania rui takich jak: popiskiwanie, nerwowość, pobudzenie

 Mity dotyczące sterylizacji: Jednym z najczęściej występujących mitów w temacie sterylizacji jest twierdzenie, że przed sterylizacją suka powinna chociaż raz zajść w ciążę i odchować młode – zarówno według weterynarzy jak i hodowców nie ma takiej potrzeby. Są schorzenia, które mogą się wręcz nasilić ze względu na pobudzenie niektórych hormonów, które uaktywniają się w trakcie ciąży i odchowania potomstwa (takich jak progesteron, estrogen i prolaktyna). Warto również dodać, że ciąża jest bardzo ryzykowna dla zdrowia i życia suki (w szczególności jeżeli dojdzie do zapłodnienia suki małych rozmiarów przez znacznie większego psa) ciąża jest jednym ze stanów, które najbardziej osłabiają organizm (dotyczy to zarówno zwierząt jak i ludzi) dlatego jeżeli nie jesteście hodowcami w hodowlach zarejestrowanych w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce) dla dobra swoich psów/suń najlepiej poddać je sterylizacji i zapobiegać niechcianym ciążom. 

PODSUMOWANIE: 
Sterylizacja i kastracja to zabiegi polegające na usunięciu organów odpowiadających za rozród (w przypadku psów usunięcie jąder, w przypadku suk wycięcie macicy, jajników orazj jajowodów)
Sterylizacja i kastracja to popularne zabiegi, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny mogą wystąpić komplikacje zarówno w trakcie zabiegu jak i w okresie rekonwalescencji – dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia zwierzęcia i wykonanie badań biochemicznych krwi w celu podjęcia decyzji o ewentualnym opóźnieniu zabiegu. 
Zabiegi nie wpłyną na problemy z zachowaniem psa lub suki jeżeli nie dotyczą one zachowań związanych z popędem płciowym. Wszelkie inne problemy takie jak: agresja, nadpobudliwość, brak posłuszeństwa i próby dominacji mają inne podłoże i należy udać się z naszym pupilem do behawiorysty. 
Zwierzęta kierują się głównie  instynktem a co za tym idzie omijają je takie potrzeby jak: potrzeba macierzyństwa lub potrzeba bycia „prawdziwym samcem alfa” – pies poddany kastracji, nie popadnie w depresję z powodu utraty „męskości” a suka nie poczuje „wewnętrznej pustki” jeżeli nie zostanie matką. Takie uczłowieczanie zwierząt krzywidzi nie tylko same zwierzęta ale także właścicieli, którzy obdarzeni empatią wobec swoich pupili cierpią czasem bardziej myśląc o zabiegu sterylizacji czy kastracji – niż sami zainteresowani. 
Poddając nasze psy zabiegom sterylizacji/kastracji możemy podarować im dłuższe i zdrowsze życie, jeżeli wybierzecie dobrą klinikę a Wasi pupile będą pod dobrą opieką – zabiegi przeprowadzone będą poprawnie, wszystko skończy się dobrze i będziecie mogli cieszyć się towarzystwem Waszych milusińskich przez wiele długich lat, tego Wam życzymy 🙂