Mam psaPsychologia

Jak przygotować psa na Sylwestra?

Każdego roku w okresie okołosylwestrowym mnóstwo psów ucieka w wyniku stresu na spacerze a jeszcze większa liczba bardzo silnie przeżywa wieczór w którym żegnamy stary i witamy nowy rok w szampańskich nastrojach. Jak pomóc przejść psu przez ten trudny okres? Dziś w krótkim artykule podpowiemy Wam kilka sposobów. 

Zapewnij psu odpowiednią kryjówkę, w której będzie mógł się zrelaksować. 


Dlaczego psy boją się wystrzałów? 
Psy mają doskonały słuch, w zależności od rasy może być nawet 10-cio krotnie ostrzejszy od słuchu ludzkiego, jest to drugi zaraz po węchu zmysł naszych czworonogów, za pomocą którego poznają otoczenie. Nie należy się więc dziwić, że większość psów odczuwa znaczący dyskomfort w trakcie nocy sylwestrowej. 
Silny hałas, wybuchy i świsty oraz chaotyczne rozbłyski mogą być dla czworonoga okropnym horrorem – tymbardziej jeżeli zwierzę zostaje wówczas samo w domu. Pies nie rozumie koncepcji sylwestra więc utożsamia owe tajemnicze „atrakcje” z zagrożeniem. Czy silny stres może być niebezpieczny dla psa? 
Tak, silny stres, nawet krótkotrwały może być niebezpieczny dla zdrowia i życia Waszego pupila. W trakcie nagłej sytuacji stresowej organizm zwierzęcia jest maksymalnie eksploatowany ponieważ działa instynkt walki lub ucieczki. Jeżeli stres trwa dłużej niż kilka minut organizm produkuje adrenalinę i noradrenalinę – ich poziom spada natychmiast po ustąpieniu stresu, jednak w przypadku silnego bodźca kortyzol , który również zostaje wydzielany – utzrymuje się nawet od 2 do 6 dni po silnym stresie. 

Stres u psa może podobnie jak u człowieka wywierać negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. 

W przypadku stresu chronicznego  (którego również doświadczają psy po przeżyciach sylwestrowych) zaburzone są funkcje organizmu takie jak:  1. utrzymanie gospodarki białkowej i hormonalnej 2. utrzymanie gospodarki elektrolitowej (odwodnienie oragnizmu) 3. funkcjonowanie układu odpornościowego W przypadku silnych reakcji na nagły stres psi organizm pracujący na pełnych obrotach może również dostać zapaści krążeniowej znanej jako: zawał. Jak przygotować psa na wieczór i noc sylwestrową?

Zapewnij psu miłe towarzystwo zaprzyjaźnionych zwierząt lub znajomych osób. 
  1. Środki uspokajające lub obroże antystresowe itp. Jeżeli znamy naszego pupila i wiemy, że kolejny sylwester będzie dla niego fatalnym przeżyciem najlepiej udać się do lekarza weterynarii w celu skonsultowania obecnego stanu zdrowia psa i wprowadzenia środków farmakologicznych (wyciszających) które pomogą zwierzęciu przejść przez ten trudny okres. 
    Obecnie na rynku produktów dostępne są lawendowe obroże antystresowe oraz różnego rodzaju feromony w sprayu, które mają za zadanie zrelaksować zwierzę. Jeżeli Wasz pies wpada w panikę po pierwszym wystrzale lub w pierwszych oznakach burzy – na pewno nie prześpi nocy w zrelaksowanej pozie, ale może to być dodatek do innych metod pomocy. 
    2. Wyprowadź psa na ostatni spacer przed północą 
    To oczywista porada a jednak warto ją przypomnieć, jeśli Wasz pies się boi, wyprowadzcie psa możliwie jak najwcześniej zanim na ulicach nie rozpoczną się pojedyńcze wystrzały, wybierając przy tym miejsca możliwie jak najcichsze i najspokojniejsze. Unikaj otwartych przestrzeni i przeprowadź psiaka możlwie jak najbliżej domu, jeśli się przestraszy i zerwie ze smyczy  – szanse na złapanie zwierzęcia lub zagonienie do domu będą wyższe. 
    Nie zabieraj swojego psa na osiedlowy pokaz fajerwerków – nawet jeśli należy do spów, które nie odczuwają stresu w sylwestra! Pamiętaj, że jego słuch może być nawet 10cio krotnie silniejszy a co za tym idzie – zadasz psu ból wyprowadzając go o tej porze na dwór. 
    3. Wyprowadź psa na smyczy! O bezpieczeństwie psów na smyczy już pisaliśmy, smycz jest elementem kontroli właściciela nad czworonogiem, gwarantuje zapanowanie nad psem w przypadku nagłej reakcji. Jeśli na codzień wypuszczasz psa swobodnie – zrób tego dnia wyjątek i zapnij go na smycz oraz wygodną dobzre dopasowaną obrożę lub szelki. 
    4. Nie wzmacniaj stresu i strachu pochwałami Ten element jest często najtrudniejszy, każdy kochający właściciel będzie chciał natychmiast przytulić i uspokoić swojego psiaka jednak takim zachowaniem może mu tylko zaszkodzić, dlaczego? Ponieważ nastąpi wzmocnienie nieprawidłowego zachowania – o emocjach i zaraźliwości nastawieniem człowieka pisaliśmy już na tym blogu przy okazji tematu – czy zostawiać psa u fryzjera?W przypadku stresu najlepiej zachowywać się wobec psa naturalnie, nie ignorować ale też nie zagłaskać i zacałowywać psa – odbierze on bowiem nasze wsparcie  jako wzmocnienie bodźca  i pochwałę za stres (wynika to z procesu uczenia się psów). 
    5. Zapewnij psu bezpieczną kryjówkę Pozwól psu ukryć się w bezpiecznym i cichym miejscu, nie wyciągaj go na siłę – jeżeli pies wybierze inne miejsce niż swoje legowisko możesz na tą jedną noc przenieść psie legowisko w miejsce w którym usiłował schować się psiak. Zasłoń również okna i zapewnij wyciszenie pomieszczeń w którym będzie przebywało zwierzę, dla bezpieczeństwa własnego domu czy mieszkania – pozamykaj okna lub drzwi aby maksymalnie odizolować źródło hałasów. Jednocześnie zachowuj się naturalnie, rozmawiaj do psa tonem jakim zwykle się do niego zwracasz. 
    6.  Zapewnij psu opiekę jeśli nie spędzasz sylwestra w domu Jeżeli Wasz pupil źle znosi sylwestrową noc – nie zostawiajcie go bez opieki! Jeżeli nie możesz zostawić go w dobrych rękach rodziny lub przyjaciół – przemyśl przywiezienie psiaka do hotelu dla zwierząt gdzie będzie miał zapewnioną całodobową opiekę i być może spędzi noc z innymi psami w bardziej odludnym miejscu, jeżeli musisz pozostawić go samego w domu możesz zostawić psu np. włączone radio lub telewizor oraz delikatne źródło światła, które choć odrobinę zagłuszy wystrzały. 
W Sylwestra wyprowadzaj psa wyłącznie na smyczy i dobrze dopasowanej obroży lub szelkach! 

Jeżeli masz znajomych którzy mają zaprzyjaźnionego psa z Twoim psem – pozwól wspólnie spędzić tą noc zaprzyjaźnionym zwierzakom w miejscu, jeżeli obydwie strony właścicieli spędzają Sylwestra poza domem. 

7. Przygotuj psa już przed Sylwestrem na dźwięk wystrzałów 

To ćwiczenie polecamy wykonać w szczególności w przypadku szczeniąt, choć możecie spróbować również z dorosłymi psami. Włączcie swojemu psu nagrania wystrzałów – jednocześnie obserwując jego zachowanie, każdy objaw spokojnego lub obojętnego zachowania powinno być nagradzane  – stopniowo zwiększając głośność nagrania i spróbujcie podać psu jedzenie lub obdaruj  go zabawą i pieszczotami aby wzmocnić pozytywne skojarzenia. Oczywiście nagrania nie oddają hałasu i wrażenia wstrząsów – jakie powodują prawdziwe fajerwerki, ale być może Twój pies będzie miał szansę, na zapoznanie się z dźwiękami pod Twoją kontrolą. 

Spróbuj zapoznać psa z dźwiękami wystrzałów przed Nocą Sylwestrową