Mam psaPielęgnacjaZdrowie

Jak prawidłowo dbać o kitkę?

Dzisiejszy temat będzie krótki ale bardzo, bardzo ważny – opowiemy sobie o tym, jak prawidłowo dbać o psią kitkę – i nie mówimy tu o ogonku, ale oczywiście o rodzaju fryzurki dla psów długowłosych – znaną również jako kucyki lub warkoczyki – dziś powiemy Wam wszystko, co chcielibyście wiedzieć o spinaniu i związywaniu psiej czupryny.
 
Czy spinanie włosów przeszkadza psom? 
O to właściwie należałoby zapytać samych zainteresowanych.  Dobrze wykonana kitka, nie powinna utrudniać naszym milusińskim pieskiego życia, natomiast na pewno psy bez kitek są zdecydowanie szczęśliwsze. Należy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż pies nawet ten, który najbardziej przypomina uroczą zabawkę – zabawką nie jest, jest mu wszystko jedno czy jego kucyk lub warkoczyk przyozdobiony jest kokardką czy kwiatuszkiem, nie rozumie również potrzeby poprawiania fryzurki za każdym razem gdy zbyt mocno otrzepie głowę lub podrapie się za uchem – niszcząc całą misterną konstrukcję 🙂
Kitka może powodować u psa dyskomfort, jeśli jest związana zbyt mocno, ciągnie uszy lub naciąga skronie zmieniając psiaka w „azjatę” lub gwiazdę, która chcąc oszukać czas – przesadziła z liftingiem 🙂
Skutki nieprawidłowo związanego kucyka
 
Skutkami nieprawidłowo związanego kucyka, oprócz dyskomfortu i bólu – spowodowanego naciągnięciem skóry i cebulek włosa, mogą być także:
 
1. Powstawanie kołtunów i sfilcowanie 
 
2. Wyłysienia i przerzedzenia włosa w miejscu kitki 
 
3. Uszkodzenia włosa i utrata elastyczności oraz zdrowego wyglądu 
Jak dbać o fryzurkę na codzień? 
 
1. Rozpuść psią kitkę na noc 
 
Najważniejszą sprawą i oczywistą dla nas ludzi – jest rozwiązywanie włosa na czas snu…Jest to rzecz właściwie naturalna , że aby wyspać się wygodnie włosy do snu należy rozpuścić, lub ewentualnie związać w bardzo luźny warkocz, niestety to co jest oczywiste dla ludzi i dotyczy ich wygody, nie jest już wdrażane w życie w przypadku dbałości o psie kucyki. Tak rozpuszczone włosy na czas snu, nie tylko zapewniają lepszą jakość snu (psa nic nie uciska, niezależnie od pozycji jaką przyjmie) ale także zapewniają włosom zdrowy wygląd – włos nie łamie się w trakcie spania.
2. Regularnie rozczesuj kitkę i poprawiaj jej położenie na głowie
I tu znów musimy wrócić do rytuałów ludzkich i przełożyć je na psie 🙂 Pamiętajmy aby codziennie najlepiej rano  przed zrobieniem kitki oraz po całym dniu i rozpuszczeniu włosa – przeczesać kitkę grzebieniem lub szczotką z długimi pinami (bez kulek). Najlepiej jeżeli do przeczesania zastosujemy np. odżywkę nawilżającą w sprayu lub  preparat antystatyczny.
Odpowiedzialny i kochający właściciel powinien również sprawdzać czy kitka nie zmieniła swojego położenia np. w trakcie zabawy i nie sprawia psu bólu, czy wszystkie włosy które powinny być zebrane są na właściwym miejscu i tak dalej…
3. Dbaj o skórę głowy, odpowiednie nawilżenie włosa i elastyczność 
 
Chociaż psie kitki i warkoczyki uroczo prezentują się w kokardkach i cieńkich kolorowych gumkach, to jednak najlepszą opcją na codzień  byłoby stosowanie miękkiej gumki frotowej, która nie działa tak inwazyjnie na włos, jak gumki do papilotowania.
Kolejnym krokiem dbałości o włos na głowie powinno być wspomniane wcześniej odżywienie – nie powinniśmy więc rozczesywać włosa na sucho, i do codzienniej pielęgnacji stosować możliwie szybkie metody nawilżenia – olejki, spraye, odżywki do nakładania na sucho lub na mokro – oczywiście przeznaczone dla psów.
Dbając o kitkę, powinniśmy również mieć na uwadze włos pokrywający całe ciało psa, jak pielęgnować sierśc aby była odpowiednio nawilżona pisaliśmy w październikowym wpisie dotyczącym nawilżenia sierści -> gorąco zachęcamy do lektury, gdyż stanowić ona będzie doskonałe uzupełnienie dzisiejszego tematu 🙂
4. Nie obcinaj włosków, które powinny opasć wzdłóż pyszczka! 
 
Wiele „kitkowych” psiaków ma wycinane włoski w okolicy spojówek, te włoski należy zapuścić i pozwolić im naturalnie opaść, ponieważ fryzurka z powycinanymi krótko włoskami przy oczach, nie tylko nie wygląda efektownie ale jest też nie wygodna dla psa – włoski odrastają szybko i mogą wbijać się w spojówki podrażniając je lub sterczą przed oczami psa.
 
5. Włosy do kitki zbieraj równomiernie 
 
Aby stworzyć prawidłowy kucyk, włosy muszą być idealnie rozczesane, następnie należy zebrać je równomiernie po każdej ze stron, uważając aby nie ciągnąć włosów z uszu i skroni , najlepiej użyć do tej czynności grzebienia lub wspomóc się fryzjerskim szpikulcem, dzięki któremu wydzielimy odpowiednią ilość włosów z każdej strony.
*Uwaga – zwierzęta podobnie jak i ludzie mogą mieć lekkie dysproporcje w symetrii ciała, każdy z nas ma np. większą lewą lub prawą stronę – to samo zjawisko może dotyczyć ilości włosów po jednej stronie ciała/głowy  nie jest to mocno widoczne u psów mających gęsty włos, ale może być wyraźnie zauważalne u psiaków z rzadszą okrywą włosową .
6. Przecinaj gumkę, zamiast ją zdejmować 
Jeżeli nasz psiak dłuższy czas nosi kitkę, należy przeciąć gumkę zamiast ściągania jej. Zapobiegamy w ten sposób prawdopodobnie bolesnemu pociągnięciu włosa, wyrwaniu ich i zaplątaniu w trakcie zdejmowania gumki.
Teraz wiecie już jak dbać o psie fryzurki i jak zrobić idealną kitkę, pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach, dzięki nim życie Waszych „kitusińskich” będzie wygodniejsze, dzięki czemu obdarują Was jeszcze większą radością i miłością 🙂 Pamiętajcie również, że najpiękniejszą ozdobą dla każdego psa – jest MIŁOŚĆ jego właściciela 🙂